Vize za državljane SRB – Evropa
Državljanima Republike Srbije, nosiocima običnih putnih isprava, vize nisu potrebne za ulazak i kratkotrajni boravak u 64 države, kao i dva specijalna administrativna regiona NR Kine – Hong Kong i Makao.
Nosiocima diplomatskih i službenih pasoša Republike Srbije, vize nisu potrebne za ulazak i kratkotrajni boravak u ukupno 86 država, kao i za dva specijalna administrativna regiona NR Kine – Hong Kong i Makao.
Kalkulator za obračun preostalog broja dana boravka u Šengen zoni, može se naći na sledećoj adresi:
http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/what-we-do/policies/borders-and-visas/border-crossing/index_en.htm
Počev od 25. septembra 2014. godine, u svim konzularnim odeljenjima država potpisnica Šengenskog sporazuma, počeo je sa radom novi Vizni-informacioni sistem (VIS).
Novi uslovi za putovanje u EU od 2021. godine
Novi sistem registracije putnika ETIAS, bez čije potvrde građani Srbije više neće moći putovati u zemlje Šengena, počeće s radom u januaru 2021. godine, potvrđeno je u evropskim institucijama.
Svi građani zemalja koje nisu članice EU i kojima za ulazak u šengenski prostor ne treba turistička viza moraće popuniti formular Sistema za informaciju i autorizaciju evropskog putovanja.
ETIAS nije viza te da ne podliježe obavezama koje proističu iz viznog režima.
“Ne treba ići u konzularna predstavništva, ne prikupljaju se bilo kakvi biometrijski podaci i traži se značajno manje podataka u odnosu na proceduru izdavanja viza. Takođe, proces izdavanja viza može trajati do 15 dana, uz mogućnost produžavanja roka do 60 dana, ETIAS autorizacija završava se najčešće u roku od nekoliko minuta”, istaknuto je u saopštenju Evropske komisije.
Na stranici EU o informacijama o Šengenu navedena je detaljna procedura koju će državljani Srbije morati ispoštovati kako bi nakon stupanja na snagu ETIAS-a mogli ući u EU. Istaknuto je da će svaka osoba starija od 18 godina koja želi putovati u zemlje Šengena morati popuniti onlajn formular koji košta sedam evra, a važiće tri godine ili do isteka važećeg pasoša. Naglašeno je, takođe, da je pasoš obavezan dokument, da je poželjno da sadrži i čip sa biometrijskim podacima, a da će popunjavanje formulara za djecu biti besplatno.
Popunjavanje formulara može se obaviti za deset minuta, a trebaće unijeti ime, datum i mjesto rođenja, e-mail i broj telefona, prvu državu ulaska u Šengen, podatke o obrazovanju, radnom iskustvu i zdravstvenom stanju te pružiti odgovore na osnovna bezbjednosna pitanja.
“Ako su podaci koje ste unijeli u formular tačni i ne smatraju vas osobom koja predstavlja bezbjednosni rizik, vaša aplikacija će biti odobrena, a procedura neće trajati duže od nekoliko minuta. Međutim, ako vas sistem obilježi, vaša aplikacija će biti procesuirana ručno, a provjera može trajati od četiri dana do dvije sedmice”, naglašeno je. Ukoliko je osoba odbijena, sistem pruža mogućnost žalbe i ponovnog slanja aplikacije.
EVROPSKE DRŽAVE :
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Za ulazak i boravak do 90 dana u Albaniji nije potrebna viza. Posedovanje polise zdravstvenog osiguranja nije obavezno, ali se preporučuje. Potrebno je posedovanje 50 evra po danu boravka. Može se uneti i izneti najviše 10.000 evra, a akcizne robe (kafa, viski, sokovi, gorivo, ulje za podmazivanje, cigarete, čajevi u velikom pakovanju, pivo i vino) mogu se unositi u količinama dovoljnim za lične potrebe. Za unošenje i iznošenje lovačkog oružja potrebno je pribaviti dozvolu od Ministarstva za zaštitu čovekove okoline R. Albanije. Pri ulasku u zemlju, pokazuje se kompletna dokumentacija u vezi oružja,. Treba pripremiti i fotokopije dokumentacije radi predaje pograničnim organima. Unošenje i iznošenje kućnih ljubimaca je moguće uz „pasoš“ kućnog ljubimca, overenu potvrda o primljenim vakcinama, potvrdu veterinara da životinja može da putuje i mikročipa sa brojem. „HANI HOTIT“ iz pravca Tuzi – C. Gora ( hanihotit@mrp.gov.al Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli ), tel.+355694110262; „MURIĆAN“ iz pravca Bara – Ulcinja( muriqan@mrp.gov.al Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli ), tel.0355 26290070; „ĆAFE THANA“ iz pravca Makedonije ( qafethana@mrp.gov.al Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli ), tel.0355 8326166. Zahtev za dozvolu boravka stranac podnosi regionalnom organu nadležnom za granicu i migraciju lično, odnosno preko zakonskog zastupnika, a zahtev može da se podnese i preko elektronskog sistema. Putna isprava treba da je važeća najmanje tri meseca duže od perioda za koji se traži dozvola boravka.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna Napomena: Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza.
Kontakt pograničnih i carinskih organa:
Uz obrazac zahteva, prilaže se fotokopija važeće putne isprave sa kojom je lice ušlo u Albaniju, dve fotografije ne starije od šest meseci, kao i fotokopije važnijih stranica pasoša (strana sa slikom i podacima), strana na kojoj su vize tipa D, ulazni i izlazni pečati, uverenje da se ne nalazi pod istragom i da nije osuđivan, da ima obezbeđen prikladan smeštaj u Albaniji (ugovor o kupovini ili zakupu nepokretnosti i dr.), kao i potvrdu da je zdravstveno osiguran.
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Uslov za ulazak državljana R. Srbije u Kneževinu Andoru je da poseduju važeću putnu ispravu, koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje njene teritorije. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. S obzirom da Andora ne pripada EU, carinski propisi ograničavaju količinu i vrednost pojedinih roba, koja se iznosi prilikom povratka u matičnu zemlju. Punoletnim licima dozvoljeno je iznošenje 1 kg. kafe, 1,5 lit. alkoholnih pića koja sadrže više od 22% alkohola ili 3 lit. sa manje od 22% alkohola (vina, šampanjci), 5 lit. stonog vina, 300 cigara, 75 cigarilosa, ili 400 grama duvana na savijanje. Ukoliko vodite sa sobom kućnog ljubimca neophodan je pasoš, potvrda veterinara da je životinja vakcinisana protiv besnila i da životinja ima mikročip ili pečat. ANDORA – VIZNI REŽIM
Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Napomena: Za nosioca
Nosiocima biometrijskih pasoša R. Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdao MUP RS – Koordinaciona uprava.
Prehrambeni proizvodi mogu se izvesti u vrednosti do 300 evra po osobi, 2,5 kg. mleka u prahu, 3 kg. kondezovanog mleka, 6 kg. svežeg mleka, 1. kg putera, 4 kg. sira, 5 kg. šećera i slatkiša, 5 kg. mesa.
Što se tiče industrijskih proizvoda može se izvesti robe u vrednosti od 900 evra po punoletnoj osobi, dok mlađi od 15 godina mogu izvesti robu u vrednosti do 450 evra. Može se izvesti 75 g. parfema i 375 ml. kolonjske vode.
Za nosioca putnog lista u tranzitu potrebna je viza osim ukoliko je reč o tranzitu na relaciji „država van Šengenskog sporazuma – Austrija – država van Šengenskog sporazuma (npr. Republika Srbija). ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci od dana prvog ulaska u zemlje Šengena. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Sva ostala roba mora se deklarisati. Zabranjen je uvoz droga, oružja. Za unos naoružanja potrebna je posebna dozvola koju izdaje Ambasada R. Austrije u Beogradu. Unos lovačko naoružanja ne podleže posebnim dozvolama. Kućni ljubimci moraju se na granici prijaviti veterinarskom pregledu. Broj telefona Centralne informacione službe za carinska pitanja glasi: +43 1 51433 564053. Broj telefona pogranične policije na aerodromu Švehat glasi: +43 059133-3293.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Preporučuje se privatno putničko osiguranja, iako to nije uslov za ulazak u Republiku Austriju.
Gotovina u iznosu od preko 10.000,- evra mora se prijaviti prilikom ulaska u Austriju odn. izlaska iz Austrije.
Ne plaća se carina na ručni prtljag i robu koja se nosi za sopstvenu upotrebu. Može se uneti 1 boks cigareta, 50 komada cigara, 100 komada cigarilosa, 250 gr duvana, 1 l žestokog pića, 4 l vina, 16 l piva.
Bez carine mogu se uneti i lekovi za sopstvenu upotrebu.
Putnički automobil koji je registrovan van zemalja EU može se (privremeno) uvesti bez carine na rok od 6 meseci.
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Zahtev za vizu se može podneti u Ambasadi Republike Azerbejdzan u Beogradu. Za vizu je potrebno priložiti sledeća dokumenta: popunjeni zahtev, pasoš, kopiju pasoša, dve fotografije formata za pasoš, pozivno pismo iz Azerbejdzana, potvrdu uplate takse za vizu. Taksa za vizu za jedno putovanje iznosi 20,00 USD, a za više putovanja 350,00 USD. Turistička viza može se dobiti i preko ovlašćenih azerbejdzanskih turističkih agencija ili njihovih inostranih partnera. Zahtev za turističku vizu podnosi se elektronskim putem. Uz zahtev se dostavljaju skenirane stranice pasoša i fotografije. Zahtev za vizu se razmatra 15 radnih dana. Viza je elektronska, a ulaz sa ovom vizom je moguć na svim graničnim prelazima. Taksa za vizu je 20,00 USD. Zahtev za dobijanje turističke vize (e-visa ili „ASAN visa“) može se podneti, od 10. januara 2017. godine, aplikacijom na Portal www.evisa.gov.az. Rok važenja turističke „e-visa“ je do 30 dana i predviđena je za jedan ulazak. Izdaje se u roku od tri radna dana. Naknada za „e-visa“ iznosi 20,00 USD i 3,00 USD za obradu zahteva, a plaćanje se vrši elektronski, pomoću Visa i Mastercard platnih kartica. Neophodno je posedovati pasoš sa rokom važenja koji mora biti najmanje tri meseca duži od datuma isteka „e-visa“. U slučaju gubitka, „e-visa“se može ponovo štampati sa Portala ili e-mail. Stranci, kada dolaze u Azerbejdzan, obavezni su da svoj boravak prijave kod Državne migracione službe najkasnije u roku od tri dana od dana prelaska granice. Prijava boravka se vrši lično (prema mestu stanovanja), poštom ili elektronskim putem (na: qeydiyyat@migration.gov.az Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli ). Za lica koja odsedaju u hotelu, prijavu boravka vrši hotelska administracija. Uz prijavu se prilaže kopija pasoša, a registrovani boravak ne može biti duži od perioda na koji je izdata viza. Taksa za registraciju se ne plaća. \Ukoliko stranac u Azerbejdzanu menja mesto boravka, svaka promena mora da se prijavi, u skladu sa navedenom procedurom. U Republiku Azerbejdzan, bez plaćanja carine, može se uneti/izneti roba za lične potrebe u vrednosti do 1.000 USD, lične stvari, 125 gr ikre, tri litra alkohola i tri boksa cigareta. Rezidenti mogu iz Azerbejdzana izneti, deklarisanih, 10.000 USD, a nerezidenti 1.000 USD, bez prilaganja dokaza o poreklu. Posebne dozvole potrebne su za biljke, žive životinje, sirovine životinjskog porekla i kućne ljubimce. Zabrana, bez izuzetka, odnosi se na oružje i municiju, nedozvoljene supstance, otrove, narkotike, štetne materije, kao i materijale koji propagiraju nemoral, nasilje i terorizam.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana Obični pasoši i druge putne isprave: Potrebna viza Napomena: Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Sa Republikom Srbijom na snazi je bezvizni režim (za sve vrste pasoša) do 30 dana. Za slučajeve kada je potrebna viza (školovanje, stručno usavršavanje, zapošljavanje i dr.) viza je besplatna i dobija se u Ambasadi R. Belorusije u Beogradu. Prilikom ulaska u R. Belorusiju na graničnom prelazu obavezno se popunjava emigraciona karta (služi za registraciju) koju treba nositi sa sobom u pasošu sve do izlaska iz Belorusije, kada se vraća pograničnom službeniku. Odmah po dolasku, a najkasnije u roku od 5 radnih dana obavezna je registracija. Registracija se, u slučaju privatnog smeštaja, obavlja u MUP-u, uprava za strance u odgovarajućem rejonu, a u slučaju hotelskog smeštaja registraciju obavlja hotelsko osoblje. Obavezna je polisa zdravstenog osiguranja, koja se kupuje na graničnom prelazu prilikom ulaska u zemlju i iznosi oko 1 evro po danu boravka. Polise međunarodnog putnog osigranja se ne prihvataju. Od 1. septembra 2016. godine, državljani Republike Srbije, bez obzira da li imaju ili nemaju vizu, dozvolu za privremeni ili stalni boravak, neće moći da uđu na teritoriju Ruske Federacije iz Belorusije, već će biti upućivani da u Rusku Federaciju uđu iz Ukrajine ili Baltičkih zemalja, preko graničnih prelaza koji su otvoreni za međunarodni saobraćaj. Navedeno pravilo se ne odnosi i na vozače kamiona koji su državljani Republike Srbije, s obzirom da kamioni imaju TIRoznaku, te im se stoga dozvoljava nesmetan ulazak u Rusku Federaciju iz Belorusije. Po beloruskim propisima dozvoljeno je unošenje i iznošenje novca u gotovini bez deklarisanja u iznosu do 10.000 USD (ili ekvivalent). Uvoz stvari za lično korišćenje podleže carinjenju ako je vrednost robe veća od 1.500 evra ili su teže od 50 kg, za alkoholne napitke više od 3 litre (za jedno punoletno lice), za cigarete više od 200 komada ili 50 cigara, duvana i duvanskih proizvoda više od 250 grama (za jedno punoletno lice). Uvoz životinja i biljaka dozvoljava se uz prezentaciju odgovarajućih veterinarskih i fitoloških potvrda. Plaćanju carine podleže izvoz stvari od plemenitih metala u vidu mernih komada sa više od 500 grama zlata i platine i više od 5 kg srebra. Za izvoz kulturnih vrednosti i paleontoloških kolekcija ili delova potrebna je dozvola Ministarstva kulture RB, a za izvoz botaničkih i zooloških kolekcija dozvola Ministarstva prirode i zaštite životne sredine. Fizičkim licima zabranjen je uvoz i izvoz vojne opreme i municije, lovačkog i sportskog oružja, oružja na gas, municije i dr. Detaljne informacije mogu se naći na sajtu Državnog carinskog komiteta R. Belorusije na ruskom, engleskom i nemačkom jeziku.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 30 dana Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 30 dana Napomena: Za nosioca putnog lista u tranzitu nije neophodna viza
Za nosioca putnog lista u tranzitu nije neophodna viza osim ukoliko iz Belgije odlazi u neku drugu državu Šengenskopg spiska ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R. Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana (u periodu od 180 dana, računajući od dana prvog ulaska u Šengen). Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Na snazi je Zakon o kretanju i boravku stranaca iz 1980. godine, koji propisuje da neće biti dozvoljen ulazak stranca koji, između ostalog, ne raspolaže odgovarajućom putnom ispravom i vizom, kada je potrebna (na pr. priključenje porodici), ne poseduje dokumenta kojima dokazuje svrhu i dužinu planiranog boravka, povratnu kartu, odgovarajuća novčana i druga sredstva – 50 evra po danu(bankarske kartice ne prihvataju se kao dokaz o posedovanju novca), kada je u pitanju hotelski smeštaj, odnosno, 38 evra po danu ukoliko je smeštaj kod porodice ili prijatelja. Federalna aerodromska policija:http://www.polfed-fedpol.be/org/org_dga_lpa_en.phpDiplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Zbog građana koji podnose zahtev za azil, donekle je pooštrena kontrola na aerodromskim graničnim prelazima. Ukoliko se dolazi u posetu rođacima, potrebno je imati pozivno pismo, overeno u komuni, i 38,00 evra po danu boravka. Policija ne prihvata garancije u novcu koji rođaci donesu i pokažu. U takvim slučajevima, ni intervencija Ambasade ne pomaže (bankarske kartice ne prihvataju se kao dokaz o posedovanju novca).
Potrebno je, ali nije obavezno, prijaviti unošenje novca ukoliko se radi o većoj sumi (nije precizirano).
U zavisnosti od tipa boravka, može biti zatražen i dokaz o uplaćenom zdravstvenom osiguranju.
Korisni telefoni:
Airport (Gosselies): +3271251860
tel. +322/279-79-79.
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Državljani R. Srbije mogu ulaziti na teritoriju cele Bosne i Hercegovine bez viza i nesmetano boraviti do 90 dana, sa pasošem ili ličnom kartom na svim graničnim prelazima između R. Srbije i Bosne i Hercegovine, izuzev aerodroma, gde je za ulazak u Bosnu i Hercegovinu potreban pasoš. Maloletna lica su obavezna da putuju sa pasošem. Prilikom prelaska državne granice BiH obavezno je prijavljivanje iznosa većeg od 10.000 KM. Vrednost robe nekomercijalnog karaktera u prtljagu ne može da pređe iznos od 200 KM (100 EUR), 200 cigara, 1l žestokog pića ili 2 l vina, parfema od 50 ml i toaltne vode do 250 ml. Kontakt telefoni:Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana Napomena: Za nosioca putnog lista u tranzitu nije potrebna viza
Granična policija BiH, sa sedištem u Sarajevu, tel: 00 387 33 755 300
Uprava za indirektno oporezivanje (institucija koja vrši funkciju carine u BiH), sa sedištem u Banja Luci, tel: 00 387 51 335 100.
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Prilikom ulaska u Bugarsku poželjno je posedovati polisu zdravstvenog osiguranja (nije obavezna). Ne traže se dokazi o obavljenim vakcinacijama ili druga dokumenta koja se tiču zdravstvenog stanja putnika. Novčana sredstva koja lica treba da poseduju po danu boravka u Bugarskoj su 50 evra po danu, s tim da nadležna lica na graničnim prelazima mogu da traže na uvid i dodatnih 150 evra ukoliko se putuje automobilom. Novčana sredstva u vrednosti do deset hiljada evra ne treba pismeno prijavljivati carinskim organima prilikom unošenja u zemlju i putnici mogu da prođu kroz „Zeleni koridor“, što znači da to lice nema ništa za prijavljivanje carini. Kada su novčana sredstva u vrednosti od 10000 evra ili više tu vrednost lice pismeno prijavljuje: opštu sumu novca u carinskoj deviznoj prijavi u evrima, poreklo tog novca, kao i njegovu namenu, pravac kretanja, prevozno sredstvo i lice obavezno prolazi kroz „Crveni koridor“. Strana fizička lica mogu da iznesu novčana sredstva u vrednosti iznad 25000 leva (12 500 evra) bez uverenja nacionalne agencije za prihode, posle prijavljivanja istih carinskim organima, ako vrednost iznetih novčanih sredstava nije veća od unetih i prijavljenih carini prilikom poslednjeg ulaska lica u zemlju, za šta se daje na uvid prethodna carinska devizna prijava prilikom unošenja novca. Za lica ispod 16 godina prijavljivanje vrši jedno od punoletnih lica, koje putuju sa njim. Lica mogu u Bugarsku unositi po jedan primerak akciznih roba bez carine (flaša alkoholnog pića, boks cigareta i flaša vina), dok je za unošenje lovačkog oružja potrebno pribaviti dozvolu, na koju se dosta čeka, pa se preporučuje blagovremeno podnošenje prijave. Za unošenje kućnih ljubimaca potrebno je uz pasoš ljubimca pribaviti i veterinarsko uverenje da je ljubimac zdrav, kao i priložiti podatke o vlasniku ljubimca. Kontakt Glavne direkcije „Granične policije“ Bugarske je bulevar Marija Luizija 46, 1202 Sofija, tel: 02 23999 i faks: 02 22366, www.nsgp.mvr.bg a kontakt carine je „Agencija Mitnica“ ulica Rakovski 47, 1202 Sofija, tel: 0298594210 www.customs.bgDiplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana Napomena: Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza
Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava.
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Državljani Srbije mogu ulaziti, prelaziti preko teritorije i boraviti u Crnoj Gori do 90 dana, sa važećom putnom ispravom bez vize. Turisti u svom prtljagu mogu imati sušeno voće, povrće, pečurke, sirove kafe, začine, čajeve, ukupne težine do jednog kilograma, kao i jedan litar alkoholnog pića u originalnoj ambalaži sa deklaracijom. Dozvoljeno je unošenje dva litra drugog pića koje takođe mora biti deklarisano i u originalnoj ambalaži, a dozvoljeno je unošenje i do pet litara flaširane vode u originalnoj ambalaži. Kombinovana i ostala hrana koja je upakovana i deklarisana, a namenjena je za direktno konzumiranje od strane krajnjeg potrošača, koja ne zahteva posebni temperaturni režim čuvanja, u originalnoj ambalaži, osim ukoliko se trenutno koristi, može se uneti u ukupnoj količini do jednog kilograma. Granični prelazi između R. Srbije i Crne Gore su: Internet sajt i telefon Uprave carine Crne Gore: www.upravacarina.gov.me +382 20 620 433. Zakonom o boravišnoj taksi Crne Gore, boravišnu taksu mora plaćati svako lice koje boravi u objektu u kojem se obavlja turistička delatnost. Naplatu boravišne takse vrši fizičko i pravno lice koje pruža usluge smeštaja, istovremeno sa naplatom usluge i dužan je da na računu za usluge smeštaja posebno iskaže iznos boravišne takse. Iznos takse je u rasponu od 10 centi do 1 evra po danu (svaka opština propisuje iznos boravišne takse, npr. Opština Budva – 1 evro, a opština Ulcinj – 0,50 evra).Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana. Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana. Napomena:
Državljani Srbije mogu ulaziti, prelaziti preko teritorije i boraviti u Crnoj Gori do 30 dana, sa važećom ličnom kartom.
Obaveštenje o hrani koja se može uneti na teritoriju Crne Gore, istaknuto je na vidnim mestima na graničnim prelazima.
Aerodromi: Podgorica i Tivat;
Železnički: Prijepolje – Bijelo Polje;
Telefon Uprave granične policije Crne Gore: +382 020 242 299
Drumski: Čemerno – Čemerno, Jabuka – Ranče, Gostun – Konatar, Vuča – Vuča, Mehov Krš – Dračenovac, Kula – Rožaje, Čakor – Čakor;
Lica koja borave u Crnoj Gori po osnovu prava svojine na nepokretnosti ne plaćaju boravišnu taksu, kao ni njihova deca koja su kod njih u gostima, ali su u obavezi da prijave boravak (iznosi 1 evro za ukupan period boravka).
Lica koja borave kod srodnika koji nekretnine ne koriste u komercijalne svrhe, tj. ne obavljaju ugostiteljsku delatnost, nisu u obavezi da plate boravišnu taksu.
Boravišnu taksu ne plaćaju deca do 12 godina starosti, lica koja obavljaju sezonske poslove sa prijavljenim boravkom u turističkom mestu, lica koja neprekidno borave u objektu za smeštaj duže od 30 dana, lica sa čulnim i telesnim smetnjama (slepi, gluvi i dr.), lica upućena na banjska i klimatska lečenja, specijalizovanu rehabilitaciju od strane nadležne komisije, učenici školskih ekskurzija, fakulteti u okviru redovnih programa, održavanja sportskih i kulturnih manifestacija, strani državljani koji su po međunarodnim konvencijama oslobođeni plaćanja takse, strani državljani koji organizovano, preko zvaničnih humanitarnih organizacija dolaze radi pružanja humanitarne pomoći.
Boravišnu taksu umanjenu za 50% plaćaju deca od 12 do 18 godina starosti.
Stranci koji borave u Crnoj Gori dužni su da se prijave i odjave svoj boravak nadležnom organu – Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore.
Ukoliko stranac boravi u objektu registrovanom za pružanje usluga smeštaja (apartman, hotel), lice koje pruža usluge smeštaja je u obavezi da prijavi boravak stranca u roku od 12 sati.
Ukoliko stranac ne boravi kod registrovanog davaoca smeštaja, dužan je da sam (u roku od 24 časa od ulaska u Crnu Goru) prijavi i odjavi svoj boravak u Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore – inspektoru za strance ili kod turističke organizacije opštine u kojoj boravi.
U slučaju promene mesta boravka, potrebno je odjaviti prijavljeni boravak i ponovo izvrši prijavljivanje u mestu gde će se nastaviti boravak u Crnoj Gori.
Kazna koja se može izreći stranom državljaninu u slučaju neprijavljivanja boravka iznosi od 60 do 600 evra (Zakon o strancima R. Crne Gore).
Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Poželjno je posedovanje polise zdravstvenog osiguranja. Za unošenje lovačkog oružja potrebno je pribavljanje tzv. pasoša za oružje (pruvodni zbrojni list) koji izdaje konzularno odeljenje češke ambasade u Beogradu (može se pribaviti i na granici uz popunjavanje odgovarajućeg formulara). Za unošenje kućnih ljubimaca neophodna je potvrda veterinara o vakcinaciji. Takođe, potrebno je da kućni ljubimac bude opremljen sa odgovarajućim mikročipom (što je u skladu sa zakonodavstvom EU). Carinska uprava, telefon: +420 261 331 111.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Policija za strance i pogranična policija: Olšanska 2, 130 51 Praha 3, telefon: +420 974 820 229, +420 974 820 207.
Policija za strance,: Konevova 188/32, 130 02 Praha 3, telefon: +420 974 820 229, +420 974 820 409.
Carinska uprava: telefon: +420 261 331 111.
Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza osim ukoliko nosilac PL ima boravišnu dozvolu neke od država članica „Šengenske liste“ ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Imajući u vidu da je Kraljevina Danska, 4. januara 2016. godine, zbog migrantske krize u Evropi, uvela kontrolu ulaznih granica prema SR Nemačkoj za sve putne pravce – drumske, vazdušne i morske, obavezno je posedovanje važećih putnih isprava, odnosno ID kartica kao identifikacionih dokumenata prilikom ulaska u zemlju. Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Viza se pribavlja u Ambasadi Danske u Beogradu: www.ambbeograd.um.dk/sr . Za ulazak u Dansku nije potrebno priložiti dokaze o vakcinaciji, ali radi lične sigurnosti tokom boravka, poželjno je posedovati polisu zdravstvenog osiguranja.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
U Dansku se može uneti i izneti iznos od 10.000 evra, dok veći iznos mora biti prijavljen. Dozvoljen je unos jednog boksa cigareta (200 kom.) i jednog litra žestokog alkoholnog pića. Kažnjivo je unositi kopije firmiranih robnih marki. Detaljne informacije mogu se dobiti na sajtu: www.skat.dk
Carinski organi (Told) na aerodromu u Kopenhagenu su dostupni na tel. 0045 7237 1140, radnim danima od 07 do 17,00, subotom 07 – 13,00, dok nedeljom ne rade.
Za nosioca putnog lista u tranzitu nije neophodna je viza ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R. Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Važnost pasoša treba da bude najmanje šest meseci nakon planiranog napuštanja Estonije. Nije moguće pribavljanje vize ili turističke propusnice na graničnim prelazima.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Prema pravilima EU, svaki putnik koji putuje u ili iz zemlje članice EU (iz ili u zemlju koja nije članica EU) u obavezi je da prijavi posedovanje novčanih sredstava (gotovog novca) u vrednosti većoj od 10.000 eura.
Kada je u pitanju unošenje akciznih roba, punoletni putnici, koji nisu državljani EU, prilikom ulaska u Estoniju mogu bez plaćanja carinskih dažbina uneti (za svoju ličnu upotrebu) najviše 40 komada cigareta ili 50 komada cigara ili 100 komada cigarilosa ili 50 grama duvana. Takođe, maksimalne dozvođene količine alkoholnih pića koje mogu uneti punoletni putnici su: 1 litar jakog alkoholnog pića (koje sadrži preko 22% alkohola) ili 2 litara alkoholnog pića (koje sadrži manje od 22% alkohola), kao i 4 litara vina i 16 litara piva. Ukupna vrednost robe koja se za lične potrebe unosi u Estoniju ne sme preći limit od 300 eura (ukoliko se ulazi drumskim prevozom) ili 430 eura (ukoliko se koristi vazdušni ili brodski prevoz) po osobi.
Prilikom ulaska u Estoniju sopstvenim automobilom, može se bez plaćanja carine uneti maksimalno 10 litara goriva (osim goriva koje se već nalazi u rezervoaru vozila).
Putnicima koji ulaze u Estoniju (a koji nisu državljani EU) dozvoljeno je, bez posebnih potvrda, unošenje po 3 originalna pakovanja 5 različitih vrsta lekova i drugih medicinskih proizvoda za svoju ličnu upotrebu. Putnici su u obavezi da, na zahtev nadležnih organa, pokažu dokaz da su navedeni lekovi namenjeni njihovoj ličnoj upotrebi (recept ili račun o kupovini).
Putnici (koji nisu državljani EU), prilikom ulaska u Estoniju mogu bez plaćanja dažbina uneti prehrambene proizvode (u originalnom pakovanju), u obimu koji se smatra razumnim za ličnu upotrebu. Zabranjeno je unošenje mesa i mesnih proizvoda, kao i mleka i mlečnih proizvoda iz zemalja van EU.
Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Nije moguće pribavljanje vize ili turističke propusnice na graničnim prelazima, a važnost pasoša treba da bude najmanje šest meseci nakon planiranog napuštanja Finske. Preporučuje se posedovanje polise putnog zdravstvenog osiguranja. Obavezno je prijavljivanje gotovog novca u iznosu većem od 10.000 eura. Punoletni putnici, koji nisu državljani EU, prilikom ulaska u Finsku mogu bez plaćanja carinskih dažbina uneti (za svoju ličnu upotrebu), najviše 200 komada cigareta ili 50 komada cigara, ili 100 komada cigarilosa ili 250 grama duvana. Takođe, maksimalne dozvođene količine alkoholnih pića koje mogu uneti lica starija od 20 godina su: 1 litar jakog alkoholnog pića (koje sadrži preko 22% alkohola), ili 2 litra jakog alkoholnog pića (maksimalno do 22% alkohola), kao i 4 litara vina i 16 litara piva. Prilikom ulaska u Finsku sopstvenim automobilom, može se bez plaćanja carine uneti maksimalno 10 litara goriva (osim goriva koje se već nalazi u rezervoaru vozila). Putnicima koji ulaze u Finsku, koji nisu državljani EU, dozvoljeno je unošenje lekova i drugih medicinskih proizvoda za svoju ličnu upotrebu u količini koja odgovara tromesečnoj upotrebi. Putnici su u obavezi da, na zahtev nadležnih organa, pokažu dokaz da su navedeni lekovi namenjeni njihovoj ličnoj upotrebi (recept ili račun o kupovini). Putnici koji nisu državljani EU prilikom ulaska u Finsku mogu bez plaćanja dažbina uneti prehrambene proizvode u originalnom pakovanju, u obimu koji se smatra razumnim za ličnu upotrebu. Zabranjeno je unošenje mesa i mesnih proizvoda, kao i mleka i mlečnih proizvoda iz zemalja van EU. Kontakti carinskih i pograničnih organa:Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Carina Finske: www.tulli.fi
Imigracioni ured MUP-a Finske : www.migri.fi
Granična služba MUP-a Finske: www.raja.fi
Uprava policije MUP-a Finske: www.poliisi.fi
MIP Finske: www.poliisi.fi
Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava Viza se pribavlja u Konzularnom odeljenju Ambasade Francuske u Beogradu. Pored važećeg pasoša, pogranični organi traže i: • Dokaz o razlogu i uslovima pod kojima će lice boraviti, o posedovanju sredstava sa kojima će raspolagati za sve vreme svog boravka u Francuskoj, kao i o obezbeđenom povratku u zemlju iz koje je došlo. Procena sredstava za boravak (novac u kešu, travel čekovi, kreditne kartice, izjava da će sve troškove snositi osoba koja vas poziva) vrši se u odnosu na dužinu i razlog boravka, a računa se na osnovu visine prosečnog smeštaja. • U slučaju da lice prati maloletne osobe, granične službe mogu da provere da li pri sebi ima saglasnost roditelja da maloletne osobe mogu putovati sa njim. Ako maloletne osobe putuju same, granične službe mogu da provere da li maloletnici imaju pri sebi saglasnost roditelja. • Preporučuje se putno zdravstveno osiguranje. Osiguranici Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje tokom privremenog boravka u inostranstvu imaju pravo na hitnu medicinsku pomoć. Neophodno je da ponesu potvrdu RZZO kako bi osigurali refundaciju troškova lečenja, ukoliko im to bude bilo potrebno. Da bi osiguranik dobio potvrdu RZZO, potrebno je da mu izabrani lekar izda potvrdu o zdravstvenom stanju, koju mu overava lekarska komisija matične filijale RZZO. Nosioci srpskih pasoša na obrascu SRJ i biometrijskih pasoša izdatih od strane Koordinacione uprave u Francuskoj mogu boraviti samo na osnovu prethodno dobijene vize u Konzularnom odeljenju Ambasade Francuske u Beogradu. Oni moraju imati i međunarodno zdravstveno osiguranje, koje važi za sve države Šengenskog sporazuma, u trajanju zatražene vize. Ovo osiguranje se prilaže nakon usmenog obaveštenja da je izdavanje vize odobreno Pribavljanje vize ili turističke propusnice na graničnim prelazima je praktično nemoguće. Može se uneti, odnosno izneti do 10.000 evra. Za unošenje lovačkog oružja u Francusku, neophodno je prethodno pribavljanje dozvole od nadležnog francuskog organa. U Francusku se može uneti akcizna roba u sledećim količinama: parfemi – 50 ml, toaletna voda – 250 ml, kafa – 500 gr, alkoholna pića – 2 l, cigarete – 200 kom. (1 boks), cigarilosi – 100 kom, cigare – 50 kom, duvan – 250 gr. Kućni ljubimci iz zemalja koje nisu članice EU u Francusku mogu biti uneti samo ukoliko su vakcinisani protiv besnila, obeleženi tetovažom ili mikročipom i ukoliko poseduju odgovarajuću sanitrarnu potvrdu od laboratorije koja ima licencu u EU (ne stariju od tri meseca).Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Pored viza za kraći boravak, postoji i više vrsta viza za tzv. dugi boravak u Francuskoj i to:
• viza za studente „au pair“
• boravišna viza za studiranje koja važi kao dozvola boravka
• viza za dugi boravak za školovanje maloletne osobe
• viza za privremeni boravak za posetioce
• viza za dugi boravak za roditelja francuskog maloletnog državljana koji živi u Francuskoj
• viza za dugi boravak za maloletnog stranca čiji je roditelj francuski državljanin ili za punoletnog stranca koja je na teretu svog roditelja francuskog drzavljana
• viza za dugi boravak koja važi kao dozvola boravka za supružnike francuskih državljana
Formulari za podnošenje zahteva za navedene tipove viza za dugi boravak u Francuskoj dostupni su na sajtu Ambasade Francuske Republike u Beogradu: http://www.ambafrance-srb.org
Počev od 1. marta 2010. godine supružnici francuskih državljana koji žele da se nastane u Francuskoj prilikom podnošenja zahteva za vizu za dugi boravak moraju da polažu test znanja francuskog jezika i test iz poznavanja Francuske.
Ukoliko njihov nivo znanja nije zadovoljavajući, biće pozvani da pohađaju obuku koja se sastoji od najmanje 40 časova francuskog jezika, kao i tri časa iz poznavanja Francuske, u jednom od centara za obuku akreditovanih u Srbiji. Viza se izdaje nakon sprovedene obuke pod uslovom obaveznog prisustvovanja časovima u trajanju od dve do tri nedelje. Sve informacije vezane za proceduru za odobrenje vize trebalo bi da budu predočene podnosiocu zahteva prilikom podnošenja zahteva za vizu, a sama procedura traje najmanje mesec i po dana.
Podnosioci zahteva za vizu za porodično okupljanje dobijaju poziv direktno od centra za obuku ili Konzularnog odeljenja francuske ambasade u Beogradu.
Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Grčka je članica Šengenskog sporazuma, što znači da nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava.Ukoliko se putuje iz drugih razloga sa namerom da se u Grčkoj boravi u periodu dužem od 90 dana, potrebno je pre putovanja dobiti posebnu vizu kojom se započinje postupak dobijanja dozvole boravka (npr. studentska, spajanje porodice i dr). Unošenje i iznošenje novca u kešu je ograničeno obavezom prijavljivanja, ukoliko suma novca prelazi 10.000 evra. Unošenje kućnih ljubimaca je regulisano evropskim zakonodavstvom, te je neophodno imati: pasoš, potvrdu o vakcinaciji protiv besnila ne stariju od 15 dana, sertifikat ovlašćenog veterinara o zdravstvenom stanju. Unošenje lovačkog oružja je dozvoljeno (jedna puška, rezervna cev, 500 metaka), i prijavljuje se grčkoj carini, koja izdaje dozvolu za privremeni uvoz i policiji, koja izdaje dozvolu za privremeno nošenje oružja. Ukoliko grčkim graničnim organima nije poznata ova procedura, treba se pozvati na grčki Zakon br.2168. Posedovanje, korišćenje i prodaja opojnih droga je zabranjena i kazne i kada su u pitanju male količine mogu biti izuzetno visoke. Grčka carina ima izuzetno stroga pravila u odnosu na izvoz antikviteta, uključujući i kamenje sa arheoloških nalazišta, čije kršenje može dovesti do visokih novčanih kazni, ili kazne zatvora.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Putnicima se savetuje da prilikom ulaska u Grčku provere da li su im grčki pogranični organi stavili pečat o ulasku u pasoš (kako ne bi i imali problema prilikom izlaska iz Grčke).
Kontakti pograničnih i carinskih organa na graničnim prelazima:
Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Viza se pribavlja u Ambasadi Holandije u Beogradu. Svako ko putuje u Holandiju ili izlazi iz nje mora da prijavi novac u iznosu većem od 10.000 evra. Ne postoji obaveza posedovanja određene količine novčanih sredstava po danu boravka. Za unošenje lovačkog oružja je neophodna dozvola holandskih organa. Prvo je neophodno holandsku policiju obavestiti o unošenju lovačkog oružja, kako bi se dobilo odobrenje za unošenje oružja koje je i pravilima Republike Srbije dozvoljeno, a zatim popuniti obrazac za holandsku carinu concent, formular WM18B koji je dostupan na sajtu www.exportcontrole.ez.nl. pod zaglavljem aanvragen van vergunningen, sondages en cocenten. Za sve detaljne informacije vezane za unošenje lovačkog i sportskog oružja nadležno je odeljenje carine u Groningenu: Belastingdienst Douane Groningen, Centrale Dienst In-en Uitvoer (CDIU) 003150 523 2600, fax 003150 523 2183.Unošenje oružja igračaka je zabranjeno. Za unošenje kućnih ljubimaca važe pravila Evropske Unije. Za pse, mačke i glodare neophodno je posedovanje „pasoša“, ili međunarodni sertifikat o vakcinaciji protiv besnila, kao i da ljubimac poseduje obaveznu identifikaciju koja može biti u formi tetovaže ili čipa. Ako su ljubimci mlađi od tri meseca i nisu vakcinisani protiv besnila, mogu se uvesti ako se na osnovu priložene dokumentacije može utvrditi da od rođenja nisu menjali boravište i nisu bili u kontaktu sa divljim životinjama koje su mogle da budu inficirane besnilom ili ako se unose zajedno sa majkom od koje još uvek zavise. Ukoliko ljubimac pripada zaštićenim sortama, neophodno je da se pored sertifikata ili pasoša pribavi CITES dokument. Za dodatne informacije www.vwa.nl ili telefon 00 31 08002233322. Za unošenje ptica, golubova ili ptica pevačica, neophodna je zdravstvena potvrda. Državljani Srbije, pod uslovom da nisu državljani i neke države EU, imaju pravo da za svu kupljenu robu, u minimalnoj vrednosti od 50 evra, od carine zatraže povraćaj poreza na dodatnu vrednost (BTW) u iznosu od 19% (ne i ako je porez manji). Zahtev za povraćaj poreza podnosi se carini, najkasnije tri meseca od momenta kupovine robe. Prilikom kupovine od prodavca treba tražiti račun na odgovarajućem obrascu, na kome je naveden iznos poreza i ime kupca. Kontakti najvažnijih carinskih organa:Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Od građana Srbije koji poseduju biometrijske pasoše i nije im potrebna viza se više izričito ne traži da poseduju zdravstveno osiguranje, ali se preporučuje. Takođe, poželjno je imati pozivno pismo sa planom puta, ukoliko se ide u privatnu posetu, ili rezervaciju hotelskog smeštaja i povratnu kartu, ukoliko se ide turistički. Holandski carinski organi imaju diskreciono ovlašćenje da ne dozvole ulaz na teritoriju Holandije i pored ispunjenosti uslova za ulazak, ukoliko procene da će osoba ostati u Holandiji iliegalno, raditi na crno ili se baviti nedozvoljenim aktivnostima, stoga će granična policija gotovo od svakog zatražiti dokaz o svrsi posete i povratku.
Pri ulasku u Holandiju carini ne podležu: 1 litar žestokog pića, 1 litar penušavog vina, 2 litra likera, šerija, porta, 4 litra vina, 16 litara piva, 200 cigareta ili 250 grama duvana za pušenje, 100 cigarilosa ili 50 cigara (sve to važi za osobe starije od 17 godina).
Za sve informacije predviđen je jedan zajednički broj telefona za korisnike iz inostranstva: 0031 45 574 30 31
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Odluka Vlade R. Srbije od 12. juna 2010.godine, da se državljanima zemalja članica EU, Švajcarske konfederacije, Kraljevine Norveške i Republike Island omogućava ulazaku R. Srbiju sa ličnom kartom i boravak na teritoriji R. Srbije u trajanju od 90 dana („Službeni glasnik RS“ br.38/10), primenjivaće se od 1. jula 2013.godine i na državljane R. Hrvatske. Između Republike Srbije i Republike Hrvatske na snazi je bezvizni režim tj.do 90 dana nije potrebna viza, osim za građane R. Srbije koji poseduju pasoš izdat od strane MUP RS – Koordinaciona uprava. Pogranični organima je omogućeno da pitaju stranca za svrhu boravka. Postoji mogućnost da se ulazak odbije ukoliko stranac ne može da prezentira da poseduje 70 evra po danu boravka odnosno, ako poseduje pozivno pismo ili turistički vaučer, 30 evra po danu boravka. Privremeni uvoz i izvoz kućnih ljubimaca (psi, mačke, ptice i dr.) na kraće razdoblje može se dopustiti ako vlasnik poseduje međunarodno uverenje o zdravstvenom stanju životinje. Životne namirnice, nezavisno od količine koja se unosi, moraju biti u skladu sa propisima o hrani i podležu pregledu veterinarskog inspektora na graničnim prelazima ulaska. Unos proizvoda životinjskog porekla (mesa, mesnih prerađevina, mleka, mlečnih proizvoda i jaja) nije dozvoljen, sa izuzetkom proizvoda koji potiču iz EU. Lekovi se mogu uneti samo za ličnu upotrebu u količinama dovoljnim za mesec dana i to na osnovu medicinske dokumentacije (recepti, istorija bolesti). Unošenje opojnih droga je zabranjeno, ali se mogu unositi lekovi koji sadrže opijate. Takvi lekovi se mogu unositi u količinama dovoljnim za pet dana upotrebe uz uslov posedovanja odgovarajuće medicinske dokumentacije. Stranac koji dolazi u Republiku Hrvatsku radi lova može preko državne granice prenositi lovačko oružije i pripadajuću municiju samo ako je isto upisano u putnu ispravu u diplomatsko-konzularnom predstavništvu Hrvatske. Više informacija o carinskim propisima može se naći na sajtu: www.carina.hr . Imajući u vidu aktuelnu izbegličku krizu i teško predvidljiv trend daljeg razvoja, preporučuje se državljanima Republike Srbije koji planiraju putovanje u Republiku Hrvatsku, da se pre polaska na put dodatno informišu o prohodnosti i funkcionisanju drumskih graničnih prelaza između dve države. U tom smislu, korisne informacije koje se po pravilu redovno ažuriraju, dostupne su preko linkova:Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Napomena: Za nosioca putnog lista u tranzitu nije neophodna viza
U Hrvatskoj postoji obaveza prijavljivanja boravka koji je duži od 24 časa. Tu obavezu imaju hoteli, pansioni, kampovi i drugi koji pružaju smeštajne usluge turistima. U ostalim slučajevima, turista je u obavezi da to lično uradi na odeljenju mesne policije za strance. Dokaz o prijavi boravka treba čuvati, jer se često traži na uvid od strane policije pri odlasku iz zemlje.
Strane valute u gotovini i čekovi mogu se unositi ili iznositi bez ograničenja, ali se cariniku mora prijaviti unošenje ili iznošenje svote u protivvrednosti u iznosu od 10.000 evra i više.
Kulturna dobra (lične zbirke, arheološki predmeti, slike, skulpture, stare knjige, etnološko blago i dr.) mogu se unositi i iznositi samo na osnovu odobrenja nadležnog organa za zaštitu kulturne baštine (izvozna dozvola).
Zaštićene ili ugrožene vrste divlje flore i faune, te trofeji i proizvodi izrađeni od takvih životinja i biljaka, mogu se unositi ili iznositi samo na osnovu međunarodne potvrde CITES, koji se dostavljaju nadležnim organima zemlje u koju se izvoze.
Drumski međunarodni granični prelazi su Batrovci/Ljuba/Sot/Šid/Bačka Palanka/Bezdan/Bogojevo.
http://www.hak.hr/info/stanje-na-cestama/ deo: Granični prelazi
http://www.mup.hr/
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Pošto Irska nije članica šengenskog ugovora, za nju je potrebno pribaviti posebnu vizu. Viza se pribavlja u Konzulatu Irske na čelu sa počasnim konzulom Ann Pešić u Beogradu, irishconsulatebg@yahoo.com Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli , telefon 011.263 59 11. Kućni ljubimci koji se unose iz Srbije podležu karantinu. Unos mlečnih i mesnih proizvoda je zabranjen. Dozvoljen je unos do 1l žestokog pića i boks cigareta.. Irska nema odgovarajući bilateralni sporazum o zdravstvenom osiguranju sa Srbijom, pa je potrebno imati putno zdravstveno osiguranje. Poseta lekaru košta oko 50 eura, a u ambulanti se plaće 100 eura. Cene kreveta i lečenja u bilnicama su visoke i mogu dnevno iznositi više stotina eura u zavisnosti od bolnice. Doza antibiotika za nedelju dana može da košta od 35 do 70 eura.Diplomatski i službeni pasoši: Potrebna viza Obični pasoši i druge putne isprave: Potrebna viza Napomena: Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza
Državljanima R. Srbije, koji poseduju važeću vizu za turistički, odnosno kraći boravak u Velikoj Britaniji, nije potrebna viza za turistički boravak u R. Irskoj, ukoliko im je prva luka ulaska Velika Britanija. Ukoliko izdata britanska viza nije validirana (što znači da putnik nije prošao britansku graničnu kontrolu), nije moguć ulazak u Irsku bez vize. U tom slučaju je potrebno pribaviti irsku vizu. Ako se radi o vizi sa više ulazaka, nakon prvog ulaska u V.Britaniju, moguće je posebno putovati u R.Irsku. Boravak u Irskoj može biti do 90 dana, odnosno do isteka britanske turističke vize.
Prilikom ulaska u Irsku, na zahtev imigracionog službenika, potrebno je da putnik dokaže da ima dovoljno novca za planirani boravak, odnosno da postoji garancija troškova ukoliko se planira smeštaj kod porodice ili prijatelja.
UPOZORENjE: ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Republika Island je članica Šengenskog sporazuma, ali nije članica EU. Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Zahtevi za vize se mogu podneti preko Ambasade Danske u Beogradu. Detaljnije informacije se mogu naći na sajtu Icelandic Directorate of Immigration Za putovanje na Island postoji obaveza posedovanja polise zdravstvenog osiguranja. Dokaz o vakcinaciji nije potreban. Državljani zemalja koje nisu članice EU mogu uneti na Island bez plaćanja carine:Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
POSTOJI MOGUĆNOST ERUPCIJA VULKANA I OBUSTAVLjANjA AVIONSKOG SAOBRAĆAJA
1 litar žestokog pića i 1 litar vina (do 22%) ili
1 litar žestokog pića i 6 litara piva
Diplomatski i službeni pasoši: | Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci |
Obični pasoši i druge putne isprave: | Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* |
Napomena: | *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava |
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE
Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice.
Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Viza se pribavlja u Ambasadi Italije u Beogradu.
Na italijanskim graničnim prelazima pooštrena je kontrola službenika granične policije koji od naših građana, po pravilu, osim putne isprave, traže na uvid i dodatna dokumenta kao što su povratna karta, rezervacija hotela ili pozivno pismo i dokaz o posedovanju dovoljne količine novca za planirani boravak na teritoriji R. Italije.
Poželjno je posedovanje polise međunarodnog putnog zdravstvenog osiguranja. Postoji mogućnost i da se u Italiji uplati osnovno italijansko osiguranje za 98 evra koje važi 90 dana..
Traži se posedovanje najmanje 40-50 evra po danu planiranog boravka. Ukoliko se putuje kod rodbine ili prijatelja,dobro je imati njihovo pozivno pismo, adresu i telefonski kontakt. Avionska povratna karta treba da koincidira sa datumima iz pozivnog pisma.
Kada se prijavljuje boravak u Italiji, nadležnoj službi je potrebno pokazati polisu osiguranja koja pokriva medicinske troškove do 30.000 evra, dokaz o mestu stanovanja i dokaz o posedovanju novčanih sredstava i to:
- za boravak od 1 do 5 dana potrebno je 269, 60 evra za jedno lice, odnosno 212, 81 evra po osobi ako se prijavljuje više lica.
- za boravak od 6 do 10 dana potrebno 44,93 evra po danu boravka za jedno lice, odnosno 26,33 evra po danu boravka po osobi ako se prijavljuje više lica.
- za boravak od 11 do 20 dana potrebno 51,64 evra fiksno plus 36,67 evra po danu boravka za jedno lice, odnosno 25,82 fiksno plus 22,21 evra po danu boravka po osobi ako se prijavljuje više lica.
- za boravak preko 20 dana potrebno 206,58 evra fiksno plus 27,89 evra po danu boravka za jedno lice, odnosno 118,79 evra fiksno plus 17,04 evra po danu boravka po osobi ako se prijavljuje više lica.
Kućni ljubimci se mogu uneti ukoliko imaju propisanu zdravstvenu dokumentaciju, sa upisanim podacima o obavljenim vakcinacijama i potvrdu o vakcinaciji protiv besnila..
Za gotovinu preko 10.000 evra treba imati dokaz o poreklu.
Pošto se u Italiju suvozemnim putem ulazi tranzitirajući preko Mađarske, Slovenije i Hrvatske, sve granične kontrole vrše se pri ulasku u te zemlje.
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Državljanima Republike Srbije nije potrebna viza za ulazak i boravak do 30 dana.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 30 dana Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 30 dana Napomena:
Strani državljani su dužni da se u roku od 5 dana od ulaska u Kazahstan registruju. U protivnom imaće probleme sa pograničnim organima i migracionom policijom (obavezna uplata novčane kazne, moguće privođenje i sl.).
Vize za duži boravak se mogu dobiti u diplomatsko-konzularnim predstavništvima ove zemlje (najbliže DKP Kazahstana je u Budimpešti).
Polisa zdravstvenog osiguranja i posedovanje određene količine novca nije obavezno.
Prilikom ulaska u Kazahstan treba prijaviti stranu valutu, druge vrednosti (kompjuter i sl.). Poseban carinski režim predviđen je za antikvarne predmete.
Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza osim ukoliko dolazi iz neke od država članica Šengenskog sporazuma ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19. jula 2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona upravaa
Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza osim ukoliko dolazi iz neke od država članica Šengenskog sporazuma ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19. jula 2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R.S rbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Zahtev za vizu se podnosi u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Litvanije. Na graničnim prelazima nema mogućnosti izdavanja viza ili turističkih propusnica. Sledeći proizvodi su oslobođeni carine: 1 litar pića sa 22% alkohola, 2l aperitiva ili penušavog vina sa manje od 22% alkohola, 2l stonog vina, 200 cigareta, 50 cigara, 250 gr duvana, parfem (pakovanje od 50gr), 250ml toaletne vode. Zabranjeno je unošenje svežeg voća i povrća, mesa i mesnih proizvoda, mleka i mlečnih proizvoda i ptica.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona upravaa
Za ulazak u Litvaniju, potrebna ja potvrda o zdravstvenom osiguranju (health and travel insurance), povratna karta, kao i, ako je u tranzitu, neophodna dokumenta za dalju destinaciju.
Prilikom prelaska litvanske granice dobija se carinska deklaracija. Zahtev za izdavanje carinske deklaracije je obavezan. Instrukcije za popunjavanje deklaracije se nalaze na sajtu Ministarstva finansija – Departman carina.
Za nosioca putnog lista u tranzitu nije neophodna viza osim ukoliko iz Belgije odlazi u neku drugu državu Šengenskopg spiska ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R. Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Zbog građana koji podnose zahtev za azil, donekle je pooštrena kontrola na aerodromskim graničnim prelazima. Ukoliko se dolazi u posetu rođacima, potrebno je, za svaki slučaj imati pozivno pismo, overeno u komuni, i 38,00 evra po danu boravka. Policija ne prihvata garancije u novcu koji rođaci donesu i pokažu. U takvim slučajevima, ni intervencija Ambasade ne pomaže. Ukoliko se dolazi turistički, pored rezervacije hotela, treba imati (i pokazati) 50,00 evra po danu boravka i turističko osiguranje.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Osim posedovanja važećeg pasoša, za regularan ulazak u Luksemburg, shodno opštim uslovima koji važe u Šengenu, putnik treba da dokaže da raspolaže odgovarajućim finansijskim i drugim resursima za deklarisanu svrhu i dužinu planiranog boravka i povratak u zemlju porekla, ili treću zemlju u kojoj mu je boravak obezbeđen, kao i da poseduje putno zdravstveno osiguranje koje pokriva svaku vrstu rizika.
Bankarske kartice se ne prihvataju kao dokaz o posedovanju novca.
Za nosioca putnog lista u tranzitu nije neophodna viza ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Vlada Mađarske je 30.12.2014. g. usvojila uredbu, koja predviđa oštrije kriterijume naplate putarine na autoputevima i pojedinim magistralnim putevima na teritoriji Mađarske. Uredba je stupila na snagu 01.01.2015. g. Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Odgovornost prevoznika Ukoliko se prilikom granične kontrole ispostavi da putnik ne raspolaže potrebnim dokumentima za ulazak u Mađarsku (pasoš, viza), obaveza prevoznika je da ga vrati odakle je došao. Ukoliko nije u mogućnosti da odmah vrati putnika, troškovi njegovog privremenog smeštaja padaju na teret prevoznika. Ukoliko prevoznik pokrene pitanje obaveze da vrati putnika, uručuje mu se Rešenje koje ga na to obavezuje. Prevozniku koji ne ispuni obavezu vraćanja putnika, nadležni policijski organi izriču kaznu u visini od 3.000 do 5.000 evra u forintama. Ukoliko se vraćanje ne sprovede u roku od 72 časa, nadležni mađarski organi organizuju povratak putnika o trošku prevoznika. Pažnja:Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Prema ovoj uredbi usvojene su sledeće izmene:
– Korišćenje pojedinih magistralnih puteva (koji spajaju lokalne puteve sa autoputevima), i delova autoputeva (od granice do prvog isključenja ili prve benzinske pumpe), kao i prilazi i obilaznice oko gradova, čije je korišćenje do sada bilo besplatno.
– Uvedene su nove vrste vinjeta, tzv. ,, županijske vinjete“ koje važe samo na teritoriji jedne županije. Te vinjete koštaju 5000 forinti godišnje (oko 16 EUR) i mogu se koristiti samo na onoj deonici autoputa koja prolazi kroz konkretnu mađarsku županiju. I dalje se mogu kupovati tzv. ,, nacionalne vinjete“ , koje na godišnjem nivou koštaju 42.000 forinti (135 EUR).
Vozače iz R. Srbije, koji ulaze na teritoriju Mađarske, treba upozoriti da deo autoputa ,,M5″, od graničnog prelaza Horgoš/Reske prema Budimpešti, do prvog skretanja prema Segedinu nije više besplatan. Više nisu besplatni ni magistralni putevi koji spajaju lokalne puteve sa autoputevima, npr. magistralni put ,,M43″ , koji spaja grad Mako, preko Segedina sa autoputem ,,M5″ se naplaćuje. Takođe, naplaćuje se i magistralni put ,,M15″ , tj. deonica koja se odvaja od auto-puta ,,M1″ kod Mošonjmađarvara do graničnog prelaza Rajka prema Slovačkoj. Informacije o tome koji putevi se naplaćuju, kao i mapu sa označenim putevima moguće je pogledati na sledećoj internet stranici: http://www.nemzetiutdij.hu/Halozat.
Od 01.03.2015. godine na putevima u Mađarskoj postavljeno je novih 160 pokretnih kamera nove generacije (tzv. ,,Trafipaks“ uređaji), koji ne mere samo prekoračenje brzine, već beleže i druge prekršaje. Ove kamere beleže i nepropisno preticanje, nepropisno prelaženje u drugu saobraćajnu traku, telefoniranje u toku vožnje, nevezan pojas i sl. Na osnovu ovih kvalitetnih snimaka, na kojima se jasno vidi lice vozača, i broj registracije automobila, prekršiocima se na kućnu adresu dostavlja novčana kazna.
Mađarska policija je opremljena najsavremenijom tehnologijom koja omogućava pouzdano otkrivanje lažnih ili prepravljenih ulazno-izlaznih pečata. U slučaju da se otkrije neka promena na pečatu sledi oduzimanje pasoša koji se vraća organu koji ga je izdao tek pošto bude okončan postupak koji traje i po nekoliko meseci.
Nema obaveze posedovanja određenog iznosa novčanih sredstava po danu boravka. Ne traži se posedovanje zdravstvenog osiguranja prilikom ulaska u zemlju.
Obavzeno je prijavljivanje novčanog iznosa u gotovini ako prelazi 10.000 evra. Pravilo važi ne samo za gotovinu već i za hartije od vrednosti.
Na teritoriju R. Mađarske lica starija od 17 godina mogu uneti bez carine sledeće akcizne robe:
Alkoholna pića mogu unositi samo lica starija od 17 godina i to ako flaše imaju akciznu markicu (nije dozvoljeno unošenje pića iz domaće radinosti) u sledećim količinama: preko 22% alkohola 1 litar, razna pića i likeri ispod 22% alkohola 2 litre, vina 4 litara, piva 16 litara po osobi;
PAŽNjA: Cigarete mogu unositi samo lica starija od 17 godina u sledećim količinama: Ako prelaze granični prelaz na kopnu, železnici ili vodenom putu: 40 komada cigareta po osobi (2 kutije) ili 20 cigarilosa ili 10 cigara ili 50 g duvana;
Ako prelaze granični prelaza na aerodromu: 200 cigareta ili 100 cigarilosa ili 50 cigara ili 250 g duvana;
Gorivo mogu unositi samo lica starija od 17 godina u sledećim količinama:
osim goriva u rezervoaru vozila još najviše 10 litara u propisnoj kanti.
Što se tiče ostalih uvezenih roba, carina se ne plaća ako njihova vrednost ne prelazi 300 evra, odnosno 430 ako putuju avionom. Lica mlađa od 15 godina su oslobođena carina ako vrednost uvezene robe ne prelazi 150 evra.
Za unos lovačkog oružja potrebno je pokazati lovačku dozvolu i poziv od lovačkog društva iz Mađarske ili inostranstva. Na graničnom prelazu se kupuje markica u vrednosti od 3000 HUF; dozvolu izdaje carinski službenik na graničnom prelazu.
Više informacija može se naći na sajtu mađarske carine: www.vam.gov.hu
Za unos kućnih ljubimaca potrebno je pokazati dokaz o vakcinaciji.
Non stop otvoreni mađunarodni granični prelazi za putnički i teretni drumski saobraćaj:
• Reske (Röszke) – Horgoš (tel.: +36 62 573200)
• Tompa – Kelebija (tel.: + 36 77 552200)
– Samo za putnički drumski saobraćaj: Hercegsanto – Bački Breg
(tel.: + 36 79-454-151)
– Samo za putnički saobraćaj sa ograničenim radnim vremenom:
od 1. maja do 30. septembra otvoreno od 08.00 – 18.00 časova
od 1. oktobra do 30. aprila od 08.00 – 16.00 časova
• Tisasiget – Djala (tel.: + 36 62-254-072)
• Bačalmaš – Bajmok (tel.: + 36 77-341-833)
– Železnički granični prelazi:
• Kelebija (tel.: +36 77-454-222)
Reske (tel.: + 36 62-273-530)
Pogranični organi Mađarske prilikom svakog ulaska ili izlaska sa teritorije Mađarske redovno kontrolišu i ispravnost saobraćajne dokumentacije vozila i proveravaju da li je vozilo evidentirano u «SIS» šengenskom sistemu kao vozilo za kojim je raspisana potraga u okviru EU. Vozilo se može naći na spisku potrage ako je ukradeno, ako je učestvovalo u nekom saobraćajnom prekršaju ili nekom krivičnom delu, a poternicu za vozilom u sistem mogu da postave sve članice Šengen zone.
Ukoliko se prilikom kontrole policajcu u kompjuterskom sistemu pojavi upozorenje da je za vozilom raspisana potraga, pogranični organi Mađarske pokrenuće proceduru provere, da li se zaista radi o traženom vozilu, tako što će proslediti upit organima zemlje u kojoj je raspisana potraga. Mađarski organi su dužni da vozača takvog vozila privremeno zaustave i prema pravilima šengenskog sistema imaju pravo da ga zadrže 12 sati. Za to vreme se vrši provera kod nadležnog organa zemlje koja je raspisala potragu. Ukoliko mađarski organi u navedenom vremenu ne dobiju dodatne informacije da se zaista radi o traženom vozilu, dužni su da vozaču vrate dokumenta i vozilo.
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Državljani R. Srbije mogu prelaziti državnu granicu R. Makedonije sa važećom biometrijskom ličnom kartom. ROBA KOJA NE PODLEŽE PLAĆANjU UVOZNIH DAŽBINA – Strani državljani su oslobođeni od plaćanja uvoznih dažbina (carina, PDV i akciza) za: Oslobađanja od plaćanja uvoznih dažbina za proizvode od duvana i alkohola ne važe za putnike mlađe od 18 godina. Akcizna roba može da se prevozi samo preko glavnih prelaza. Na glavnim prelazima nalazi se i veterinarska, sanitarna i fito kontrola. Lekovi – Za unos lekova u Republiku Makedoniju potrebna je posebna dozvola izdata od strane Biroa za lekove Ministarstva zdravlja Republike Makedonije. Unos lekova bez navedene dozvole dozvoljen je samo ukoliko su lekovi namenjeni za ličnu upotrebu. U tom slučaju putnik treba da poseduje potvrdu od matične zdravstvene ustanove sa podacima o leku, pacijentu i vrsti bolesti, sa potpisom lekara. Oružje i municija – Zabranjeno je unošenje i prenošenje preko teritorije Republike Makedonije svih vidova oružja i municije. Unošenje oružja i municije za lov je dozvoljeno samo ukoliko se poseduje odobrenje/dozvola Ministarstva unutrašnjih poslova. Dozvoljava se uvoz i tranzit proizvoda životinjskog porekla (sir, suhomesnati proizvodi i dr.) do 1kg., a preko ove težine potrebna je veterinarsko sanitarna kontrola na graničnom prelazu. Za uvoz biljaka, semenskog materijala potrebno je da se na graničnom prelazu izvrši fito-sanitarna kontrola. Kućni ljubimci Za svakog kućnog ljubimca, koji se prenosi preko graničnog prelaza Republike Makedonije, vlasnik ili odgovorno lice, treba da poseduje odgovarajuću dokumentaciju za identifikaciju, odnosno Ugrožene životinje i biljke Unošenje i iznošenje ugroženih životinja i biljaka i njihovih proizvoda u/iz teritorije Republike Makedonije, prema CITES (Konvencija o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje flore i faune) je strogo zabranjeno zakonom. Za promet sa ugroženim i zaštićenim divljim vrstama biljaka, gljiva i životinja i proizvodima koji su od njih napravljeni potrebno je priložiti odgovarajući dokument, odnosno dozvolu Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja koja se mora unapred dobiti. Zaštićene vrste životinja i proizvodi dobijeni od njih su: Carinski službenici, policijski službenici ili inspektori će isto oduzeti, a prekršilac će, pored plaćanja novčane kazne, nadoknaditi i sve ostale troškove za privremenu brigu ili skladištenje takvih vrsta životinja i proizvoda. Predmeti istorijske i kulturne vrednosti Predmeti i dobra kulturo–istorijskog nasleđa koji podležu režimu potrebnih uverenja za izvoz ili privremeno iznošenje iz teritorije Republike Makedonije su: Kulturno nasleđe od posebnog značaja (kao zaštićene muzejske zbirke) ne smeju se iznositi. Kulturno nasleđe koje nije pod režimom opšte zabrane izvoza, kao i dobra koja predstavljajunacionalno bogatstvo, mogu se izvoziti samo sa dozvolom Uprave za zaštitu kulturnog nasleđa. Kulturna dobra koja ne podležu režimu zaštite Dobra koja nemaju karakter kulturnog nasleđa i koja ne podležu režimu zaštite, odnosno mogu se slobodno iznositi iz države: Granični prelaz Aerodrom – Skoplje: tel. + 3892/322-28-50 Granični prelazi za drumski saobraćaj između Srbije i Makedonije: Granični prelazi za železnički saobraćaj između Srbije i Makedonije: Granični prelazi za drumski saobraćaj između Makedonije i Grčke: Granični prelazi za železnički saobraćaj između Makedonije i Grčke: Granični prelazi između Makedonije i Albanije: Granični prelazi između Makedonije i Bugarske:Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana Napomena: Za nosioca putnog lista u tranzitu nije neophodna viza
Za ulazak u Makedoniju nije potrebna viza.
– lični prtljag
– 200 cigareta ili 100 cigarilosa (cigarete maksimalne težine od 3 grama po komadu) ili 50 tompusa ili 250 grama duvana za pušenje ili za srazmernu količinu različitih prerađevina od duvana
– 1 litar žestokog alkoholnog pića sa procentom alkohola iznad 22% ili 2 litra alkoholnog pića i aperativa sa vinskim ili alkoholnom osnovom sa procentom alkohola koji ne prelazi 22%
– 2 litra vina
– 50 ml parfema
-250 ml toaletne vode
Strani državljanin može da unese (bez prijavljivanja) u RM razne devize u protivvrednosti do 10.000 evra. Iznad 10.000 evra mora da se prijavi na carini. Carina traži izjavu kao dokaz o poreklu prijavljenih deviza. Prilikom iznošenja deviza iz RM preko 10.000 potrebno je predočiti carini potvrdu o unosu deviza i ta potvrda ne sme biti starija od 30 dana od dana izdavanja.
Za lekove koji u sebi sadrže opjne droge ili psihotropske supstance potrebna je odgovarajuća potvrda Biroa za lekove pri Ministarstvu zdravlja.
• Veterinarno-zdravstveni sertifikat izdat od zvaničnog veterinara
• Pasoš izdat od zvaničnog veterinara koji je obavezan za sve vrste pasa, mačaka i lasica, ili
• Izjava izdata od vlasnika ili odgovornog lica koja je obavezna za sve tipove ptica, pod uslovom da dolaze iz zemlje koja je članica Međunarodne organizacije za zdravstvenu zaštitu životinja (OIE).
• Braon mečka, sivi soko, leptir Hipparchia semele – vuk, zmija, gušter i tropske životinje,
• Korali i školjke,
• Egzotične biljke (orhideje, kaktusi) itd.,
• Sve vrste predmeta od ugroženih biljnih i životinjskih vrsta, kao:
• Muzički instrumenti
• Artefakti od korala i slonove kosti,
• Odeća, obuća i modni dodaci itd.
• arheološki predmeti (iskopani iz zemlje ili izvađeni iz vode koji potiču iz određenog perioda)
• etnološki predmeti (predmeti koji svedoče o načinu života, tradiciji, običajima i sl.),
• istorijski predmeti (koji su vezani za određene istorijske događaje ili su ih koristile istorijske ličnosti, kao i stare monete – novčanice),
• umetnički predmeti (slike, crteži, skulpture, bakrorezi, gravure i druge umetničke kompozicije),
• tehnički predmeti (mašine, alatke, instrumenti, oprema i sl. iz određene etape tehničkog progresa),
• arhivska građa (izvorni i reprodukovani dokumentarni materijal trajne vrednosti),
• bibliotečka građa (stari rukopisi, retke knjige i druge publikacije),
• bioskopska dobra (kinematografska dela, filmovi-crtani, dokumentarni, naučno –popularni i dr.),
• audiovizuelni materijal (izvorni materijali i tonske kopije igranih ili animiranih filmova, scenariji, fotografije, slajdovi, posteri i sl.) i
• fonotečka dobra (audio zapisi – originalni muzički i drugi zvučni zapisi).
• reprodukcije,
• kopije muzejskih eksponata (antikviteta i drugih muzejskih predmeta), propraćeni odgovarajućim sertifikatom, kojim se potvrđuje kopija, poreklo originalnog predmeta, kao iinstitucija koja ga je izdala.
Granični prelaz Aerodrom – Ohrid: tel. +38946/260-073
– Granični prelaz Preševo/Tabanovce:
Preševo – granična policija: tel. +38117/7666-001, +38117/7666-002
Tabanovce- granična policija: tel. +38931/416-244
Tabanovce – carina: tel. +38931/467-610
– Granični prelaz Prohor Pčinjski/Pelince:
Pelince – granična policija: tel. +38931-800-000
– Granični prelaz Globočnica/Jažince– u delu prema KIM:
Jažince – granična policija: tel. +38944/363-092
– Granični prelaz Djeneral Janković-Dolno Blace – u delu prema KIM:
Dolno Blace – granična policija: tel. +3892/321-4018
– Granični prelaz Preševo/Tabanovce:
Tabanovce – granična policija: tel. +38931/467-511
– Granični prelaz Bogorodica – Evzoni:
Bogorodica – granična policija: tel. +38934/230-130
Bogorodica – carina: tel. + 38934/230-100
– Granični prelaz Stari Dojran – Dojrani:
Stari Dojran – granična policija: tel. +38934/225-330
– Granični prelaz Medzitlija (kod Bitolja):
Medzitlija – granična policija: tel. +38947/231-258
– Granični prelaz Djevđelija – Idomeni:
Djevđelija – granična policija: tel. +38934/213-650
– Granični prelaz Ćafasan (kod Struge):
Ćafasan – granična policija: tel. +38946/789-441
– Granični prelaz Sveti Naum (kod Ohrida):
Sveti Naum – granična policija: tel. +389046/283-101
– Granični prelaz Blato (kod Debra):
Blato – granična policija: tel. +38946/845-525
– Granični prelaz Stenje (kod Resena): tel. + 38947/484-827
– Granični prelaz Novo Selo (kod Strumice):
Novo Selo – granična policija: tel. + 38934/363-350
– Granični prelaz Deve Bair (kod Krive Palanke):
Deve Bair – granična policija: tel. +38931/387-022
– Granični prelaz Delčevo (kod Delčeva):
Delčevo – granična policija: tel: +38933/412-101
Akcizna roba može da se prevozi samo preko glavnih prelaza. Na glavnim prelazima nalazi se i veterinarska, sanitarna i fito kontrola.
Diplomatski i službeni pasoši: | Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* |
Obični pasoši i druge putne isprave: | Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci * |
Napomena: | *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava |
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE
Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice.
Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Viza se pribavlja u Ambasadi Italije u Beogradu.
Poželjno je posedovanje polise međunarodnog putnog zdravstvenog osiguranja.
Malteške pogranične vlasti mnogo rigoroznije proveravaju iznos novca potreban za vreme boravka lica koja putuju kao turisti na Maltu. Uobičajena suma je oko 200 evra za nedelju dana boravka (uz uslov predhodno uplaćenog smeštaja), uz ogradu da pogranični organi imaju diskreciono pravo odlučivanja u svakom konkretnom slučaju.
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Sporazum između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Moldavije o ukidanju viza za državljane dveju zemalja stupio je na snagu 6. avgusta 2015. godine. Na osnovu ovog sporazuma, državljaljni dveju zemalja, nosioci važećih biometrijskih pasoša, nemaju obavezu pribavljanja vize za ulazak, izlazak i prelaz preko teritorije, kao i za boravak na teritoriji države druge strane, u periodu do 90 dana, u okviru perioda od šest meseci, računajući od dana prvog ulaska. Državljani R. Srbije koji u R. Moldaviju uđu preko dela moldavsko-ukrajinske granice, koji ne kontrolišu moldavske vlasti (Transnistria/Pridnjestrovlje) u obavezi su da prijave svoj boravak na teritoriji R. Moldavije u roku od 72 sata od prelaska granice.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana Napomena: Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza
U Moldaviju se može uneti/izneti novac u iznosu do 10 hiljada evra bez carinske deklaracije, a do 50 hiljada evra sa carinskom deklaracijom.
Za unošenje lovačkog oružja i uvoz životinja i kućnih ljubimaca, neophodne su posebne dozvole.
Poželjna je polisa zdravstvenog osiguranja putnika. Dokaz o vakcinisanju nije uslov za dobijanje vize i ulazak u Moldaviju.
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Imigraciona i carinska pitanja regulisana su na isti način kao i za ulazak i boravak u Francuskoj. Preporučuje se posedovanje putnog zdravstvenog osiguranja. Telefonski broj za sve hitne slučajeve je 112, za policiju – 17, za vartogasnu službu – 18, a za hitnu medicinsku pomoć – 93 30 19 45.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana Napomena:
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Počev od 31.08.2012. godine u okviru podnošenja zahteva za izdavanje viza sa dugoročnim boravkom u Nemačkoj, biće uzimani biometrijski podaci od podnosilaca zahteva. Pre putovanja u SRN preporučuje se uzimanje adekvatnog putničkog zdravstvenog osiguranja, pošto su cene zdravstvenih usluga izuzetno visoke. Odgovori na pitanja unosa robe prilikom ulaska u SRN mogu se naći i na novoj App aplikaciji „carina i putovanja „(„Zoll und Reise“), koja se može preuzeti besplatno sa Apple App Store i Google Play (Android Market). Ova aplikacija ne zahteva vezu sa internetom, kako bi se izbegli troškovi rominga. Nova aplikacija pomaže putnicima da brzo i lako identifikuju robu koju je dozvoljeno uneti prilikom ulaska u Nemačku. Kroz aplikaciju se može izračunati i koja količina robe se može uneti u Nemačku. Kroz aplikaciju se mogu izračunati i uvozne dažbine koje putnik plaća za robu vrednosti do 1.130 evra, a čiji je uvoz dozvoljen, ali se unosi u većoj količini od predviđene.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza osim ukoliko se tranzit obavlja preko aerodroma koji poseduju međunarodni tranzitni prostor koji se neće napuštati (Frankfurt, Minhen, Hamburg).
Za rad, zapošljavanje i studiranje u SRN neophodno je dobiti boravišnu dozvolu ili na drugi način regulisati trajni boravak. Ukoliko ste u Nemačku došli na rad ili studiranje morate odmah prijaviti mesto i adresu boravka u nadležnoj službi (Einwohnermeldeamt) i pokazati svoju vizu nemačkoj Službi za strance (Ausländeramt), gde će biti izmenjena u boravišnu dozvolu u svrhu rada tj. školovanja.
Prilikom ulaska, odnosno izlaska iz SRN obavezna je prijava novca u visini od 10.000 evra u gotovini ili vrednosnim hartijama. Izbegavanje takve obaveze ili skrivanje povlači kaznu od jednog miliona evra.
Unos pojedinih vrsta oružja, municije i noževa je potpuno zabranjena. Unos oružja i municije u svrhu učešća na sportskom takmičenju samo uz prethodnu dozvolu nadležnog nemačkog organa.
Prilikom unošenja kućnih ljubimaca mora se posedovati potvrda o vakcinaciji protiv besnila. Svaka životinja mora da bude „čipovana“, a u pratećem dokumentu se upisuje i pečatom overava kada je sve vakcinisana. Životinje iz zemalja izvan EU moraju da imaju zvaničnu potvrdu nadležne veterinarske službe u koji se unosi i broj čipa. Za pojedine rase pasa (rodezijski riđbek, rotvajler, doberman) važe posebni propisi za uvoz.
Za osobe starije od 17 godina važi dozvola uvoza sledećih stvari:
– 1 litar alkoholnog pića (jačeg od 22%), odnosno 4 litra vina ili 16 litara piva;
– 200 cigareta ili 100 cigarilosa ili 250 grama duvana za lulu;
– dozvoljeno je unošenje samo one količine lekova koja zadovolja potrebe putnika za vreme boravka u Nemačkoj;
– roba čija vrednost ne prelazi 300 evra (za one koji stižu avionom ili brodom 430€);
lične potrebe putnika);
– unošenje životnih namirnica, posebno kada je reč o hrani životinjskog porekla (meso, mleko i njihove prerađevine), putnik mora imati dokument o ispravnosti namirnica;
Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Pre putovanja preporučuje se uzimanje putničkog zdravstvenog osiguranja.
Prema norveškim propisima, potrebno je imati 500 NOK po danu boravka, što se proverava prilikom prelaska granice. Proverava se, takođe, i da li lice ima povratnu avionsku kartu.
Prilikom ulaska, dozvoljeno je uneti do 25 000 NOK (3000 evra).
Unos pojedinih vrsta oružja i municije je zabranjeno, izuzev u slučaju posedovanja odgovarajuće norveške dozvole.
Kada je reč o unosu životinja, Norveška primenjuje propise EU.
Dozvoljeno je uneti jedan boks cigara i jedan litar žestokog pića (do 60%).
Carina na aerodromu u Oslu: +47 64 82 12 12.
Granična aerodromska kontrola: 47 64 81 97 00.
Aerodromska policija: 47 64 81 95 00.
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19. jula 2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju državu članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R. Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Sa zahtevom za izdavanje vize treba se obratiti Ambasadi Poljske u Beogradu. Putnici koji ulaze na teritoriju EU ili je napuštaju, obavezni su da prijave carinskim organima ukoliko unose/iznose u gotovini 10.000 ili više evra ili ekvivalent navedenom iznosu u drugim valutama (jedinstvena evropska regulativa usmerena na sprečavanje pranja novca ili finansiranja terorističkih aktivnosti). Ukoliko se ne prijavi iznos ili se daju netačni podaci, novac se oduzima. Izneti podaci se smatraju tajnim, i u cilju bezbednosti putnika, dostavljaju se jedino FIU (Financial Intelligence Unit) zemlje. Dozvoljeno je da se, po osobi, na teritoriju Poljske unese: 2 boksa cigareta, 20 cigara, 1 litar pića koje sadrži 22 ili više % alkohola, 2 litra pića koje sadrži više od 22% alkohola, 4 litre vina, 10 litara goriva sadržanog u posebnom kontejneru, kao i ostali proizvodi (uključujući parfeme, kafu, čaj, elektronska sredstva) čija vrednost ne prelazi 430 evra (za putnike u avio i pomorskom saobraćaju) i 300 evra za ostale putnike.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza, osim ukoliko dolazi iz neke od država članica Šengenskog sporazuma
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Viza se pribavlja u Ambasadi Portugala u Beogradu. Sve informacije u ovoj oblasti se mogu pribaviti na sajtu Ambasade Portugala u Beogradu www.embportugal.rs i Službe za strance i granice Portugala www.sef.pt . Akcizne robe mogu se uneti u sledećim količinama: Lovačko oružje se može uvesti samo uz dozvolu EU.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza
Preporučuje se posedovanje polise osiguranja koja pokriva Portugal za celi period turističkog boravka.
Iznos do 10.000 evra se može uneti bez prijave. Preko toga, novac se mora prijaviti Službi carine.
Alkohol: 1 l (jačine od i preko 22%), ispod toga (vina i likeri) u količini od 2l.
Cigarete: 200 komada po osobi.
Parfemi: 50gr parfema.
Kafa: 500gr.
(Vrednost robe ne sme prelaziti 175 evra;
Putnici do 17 godina nemaju pravo uvoza alkoholnih pića i cigareta)
Treba posedovati pasoš za kućne ljubomce, izdat od strane ovlašćene veterinarske službe, koji potvrđuje identifikaciju životinja (mikročipom ili tetovažom), kao i izvršene vakcinacije (protiv besnila).
Kontakti pograničnih organa – Služba za strance i granice
Sedište u Lisabonu: 214236200/965903600 (pozivni za Portugal 00351)
Opšti: 214236200
Aerodrom u Lisabonu: 218459622
Aerodrom u Portu: 229414877
Aerodrom na Madeiri: 291524122
Kontakti carinskih organa:
Sedište u Lisabonu: 218814390, mejl: dsta@dgaiec.min-financas.pt Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli
Aerodrom u Lisabonu: 210030080, mejl: aalisboa@dgaiec.min-financas.pt Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli
Aerodrom u Portu: 229438060, mejl: aaporto@dgaiec.min-financas.pt Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava, a tim da su oslobođeni plaćanja konzularne takse za izdavanje viza. Zahtev za vize se može podneti u Konzularnom odeljenju Ambasade Rumunije u Beogradu ili u Generalnim konzulatima Rumunije u Vršcu i Zaječaru. Prilikom izlaska iz zemlje i ulaska u Rumuniju potrebno je posedovati, pored putne isprave i: Od 01.12.2013. godine primenjuju se specijalne instrukcije za obavljanje carinske kontrole u skladu sa evropskim tekovinama radi sprečavanja i suzbijanja utaje poreza i carine za određene proizvode. Instrukcije se odnose na sledeća dobra (ograničenje količina) koje putnici unose na teritoriju Rumunije u ličnom prtljagu: duvanske proizvodi, alkoholna pića, gorivo, cveće i dekorativne biljke, suncokretovo ulje, rafinisan šećer, brašno, mekinje, sveže voće i povrće. Prema propisima, putnici treba da prijave dobra koja se nalaze u njihovom prtljagu popunjavanjem „Deklaracije o nekomercijalnoj robi“. Primena novih propisa omogućiće rumunskim carinskim organima da identifikuju slučajeve u kojima putnici stalno unose veće količine pomenutih proizvoda i prijavljuju da su za lične potrebe, a posle ih prodaju na crnom tržištu.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana Napomena: Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza
a) potvrdu o zdravstvenom osiguranju;
b) povratnu kartu (avionsku, voznu, autobusku) ili ako se putuje sopstvenim automobilom – saobraćajnu i vozačku dozvola i vinjetu, koja se može kupiti na samom graničnom prelazu ili na benzinskim pumpama;
c) dovoljno finansijskih sredstava za planirano putovanje, odnosno 50 evra po danu, ali ne manje od 500 evra za ceo period (ili suma ekvivalentna konvertibilnoj valuti). Prihvataju se i putnički čekovi i kredite kartice sa izvodom iz banke ne starijim od 2 dana od dana planiranog putovanja.
d) overeno pozivno pismo lica koja ih pozivaju ili vaučer hotela u kome je obezbeđen smeštaj tokom boravka u inostranstvu.
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Državljanima Republike Srbije nije potrebna viza za boravak do 30 dana, računajući i dan ulaska u Rusku Federaciju. Prilikom ulaska, na graničnom prelazu obavezno je popunjavanje migracione karte koju treba nositi sa sobom i koja se, prilikom izlaska iz Ruske Federacije, vraća pograničnom službeniku. Po dolasku, obavezna je prijava boravka u roku od 7 dana (za boravak kraći od 7 dana prijava nije potrebna). Od 1. septembra 2016. godine, stranim državljanima, uključujući i državljane Republike Srbije, bez obzira da li imaju ili nemaju vizu, dozvolu za privremeni ili stalni boravak, ne dozvoljava se ulazak na teritoriju Ruske Federacije iz Republike Belorusije drumskim putnim pravcima, već se upućuju da u Rusku Federaciju uđu iz Ukrajine ili Baltičkih zemalja, preko graničnih prelaza koji su otvoreni za međunarodni saobraćaj. Navedeno pravilo se ne odnosi i na vozače kamiona koji su državljani Republike Srbije, s obzirom da kamioni imaju TIR oznaku, te im se stoga dozvoljava nesmetan ulazak u Rusku Federaciju iz Belorusije. Od juna 2015. godine, pogranični organi Ruske Federacije ne dozvoljavaju stranim državljanima, uključujući i državljane Republike Srbije, izlazak iz Rusije ukoliko je stranac na teritoriju Ruske Federacije ušao iz Republike Belorusije, bez obzira da li strani državljanin ima ili nema rusku ili belorusku vizu ili odobrenje za privremeni ili stalni boravak u Ruskoj Federaciji ili Republici Belorusiji, već ih upućuju da se vrate u Belorusiju i odatle otputuju na željenu destinaciju. Bez obzira po kom osnovu dolaze u Rusiju, sa ili bez vize, stranci su dužni da striktno poštuju dozvoljene rokove boravka u Ruskoj Federaciji. U suprotnom, u slučaju prekoračenja dužine boravka (pri tom nije od značaja da li se radi o jednom danu ili dužem periodu), ruski pogranični organi i migraciona služba uskratiće izlazak iz zemlje. U takvim slučajevima, izlazak se dozvoljava samo na osnovu odgovarajuće sudske odluke koja se donosi u administrativnom prekršajnom postupku, tokom koga se utvrđuje prekršaj i izriče novčana kazna (minimalna 5.000 rubalja), a pogranični i migracioni organi RF uvode ih u registar lica kojima je zabranjen ulazak u RF na rok od 5 godina.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 30 dana. Napomena: Za nosioca putnog lista u tranzitu nije neophodna viza
Za slučajeve kada je viza potrebna (boravak duži od 30 dana), kao što je svaki oblik zapošljavanja i rada u Ruskoj Federaciji, školovanje, stručno usavršavanje, lečenje i ostalo, viza se dobija u ambasadi Ruske Federacije u Beogradu.
Zahtevi za vizu za Rusku Federaciju se od 16.02.2015. godine podnose preko sajta: http://visa.kdmid.ru .
Polisa zdravstvenog osiguranja i posedovanje određene količine novca nije obavezno. Prilikom ulaska treba prijaviti iznose veće od 10.000 USD, kao i tehničku robu.
SAN MARINO – VIZNI REŽIM [/su_heading]
Diplomatski i službeni pasoši: | Viza nije potrebna za boravak do 90 dana |
Obični pasoši i druge putne isprave: | Viza nije potrebna za boravak do 90 dana |
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Za ulazak u Slovačku Republiku državljanima Republike Srbije, nosiocima važećih biometrijskih pasoša, nije potrebna viza za boravak u trajanju do 90 dana u periodu od 180 dana. Granična policija je ovlašćena da zatraži dokaz o posedovanju dovoljno novčanih sredstava za boravak u Slovačkoj Republici (50 evra na dan).Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona upravaa
Za nosioca putnog lista u tranzitu nije potrebna viza ali je potrebno da DKP koje izdaje PL u njega upiše i dodatne podatke o čemu se treba konsultovati sa najbližim DKP Slovačke.
Ukoliko je u pitanju boravak u privatnom smeštaju, isti se mora prijaviti lokalnoj policiji za strance u roku od 3 dana od dana ulaska u zemlju. Boravak u hotelu podrazumeva automatsku registraciju.
Od 2012. godine slovački nadležni organi striktno primenjuju propise koji se odnose na boravak stranaca, tako da ne postoji spremnost da se toleriše boravak duži od 90 dana.
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Nije potrebna viza na putni list u slučaju gubitka pasoša. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona upravaa
Za nosioca putnog lista u tranzitu nije potrebna viza.
Slovenija ima 64 međunarodna granična prelaza a najvažniji su s Italijom: Škofije, Fernetiči, sa Austrijom: Šentilj, Karavanke, sa Mađarskom: Dolga Vas, Hodoš i sa Hrvatskom: Obrežje, Zavrč, Gruškovje,Vinica, Sečovlje.
Na spoljnim granicama Šengena (sa Hrvatskom) postoji carinska i policijska kontrola, a na unutrašnjim samo povremena policijska. Telefon policije na graničnom prelazu Obrežje je ++386 (0)7 466 05 50.
Za boravak u Republici Sloveniji, ukoliko putnik ne putuje preko turističke agencije ili nema garantnu izjavu, novčani iznos koji treba da poseduje za svaki planirani dan boravka je 70 evra. Za maloletna lica koja putuju sa roditeljem ili starateljem taj iznos je 35 evra. Nije potrebna pismena saglasnost roditelja ili staratelja za ulazak maloletnog lica u Sloveniju, ukoliko dete putuje bez njih, ali pogranični organi u svakom slučaju procenjuju da li ima elemenata nedozvoljenih radnji.
Posedovanje polise zdravstvenog osiguranja nije obavezno prilikom ulaska u zemlju, ali se svaka zdravstvena usluga, pa i hitna, plaća, tako da je poželjno imati putno zdravstveno osiguranje.
Novac i hartije od vrednosti u vrednosti većoj od 10.000 € potrebno je prijaviti carinskim organima, a mora se posedovati dokaz o poreklu novca. Unos manjih iznosa je dozvoljen bez prijave, ali su carinski organi ovlašćeni da u slučaju osnovane sumnje zatraže dokaz o poreklu novca.
Stranci koji dolaze u lov unose oružje preko graničnog prelaza na osnovu odobrenja za unošenje i iznošenje oružja koje izdaje konzularno predstavništvo Republike Slovenije u inostranstvu ili organ koji vrši graničnu kontrolu ukoliko lice:
– priloži važeći oružani list izdat u državi gde ima prebivalište ili potvrdu da se za takvo oružje ne izdaje oružani list
– navede opravdan razlog za prenos oružja ili municije
– zatraži saglasnost za prenos oružja preko teritorije država članica EU
Roba u ličnom prtljagu putnika iz trećih država uvozi se bez dažbina, do vrednosti od 300 €, a u vazdušnom saobraćaju do 430 €. Za mlađe od 15 godina dozvoljena vrednost je 150 €, bez obzira na prevozno sredstvo.
Količine akcizne robe oslobođene uvoznih dažbina su:
– duvan i duvanski proizvodi: do 200 cigareta ili 100 cigarilosa ili 50 cigara ili 250 grama
duvana
– alkoholna pića : do 1 litar alkoholnog pića koje sadrži više od 22 vol % alkohola ili 2 litra
sa sadržinom manjom od 22 vol.% alkohola
– vino i pivo: do 4 litra nepenušavog vina ili 16 litara piva.
Ove količine mogu uneti samo lica starija od 17 godina.
Pod malim životinjama podrazumevaju se psi, mačke, beskičmenjaci, ribice, reptili, ptice, glodari i domaći kunići. Za pse i mačke potrebna je potvrda o vakcinisanju protiv besnila i odgovarajuća međunarodna veterinarska potvrda za prelaz granice. Ostale životinje treba da imaju međunarodnu veterinarsku potvrdu za prelaz granice i da budu označene. Ovi uslovi su jedinstveni na teritoriji EU.
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Prilikom ulaska u Španiju, pogranični organi mogu da pitaju za svrhu putovanja (navesti gde se ide, ako je u pitanju privatna poseta pozivno pismo osobe kod koje se ide ili rezervacija hotela u kojem se odseda, povratna avionska karta, itd.), kao i dokaz o posedovanju minimalne sume novca za putovanje koja iznosi 585 evra, ili za duža putovanja 65 evra dnevno. Na sajtu španske Ambasade u Beogradu preporučuje se da se navedena minimalna suma nosi u gotovini, a ostalo se može dokazati posedovanjem kreditne kartice uz izveštaj o stanju na računu u banci. Neophodno je putno zdravstveno osiguranje. Unošenje sume od preko 10.000 evra mora biti prijavljeno. Nije potreban nikakav dokaz o vakcinaciji za putovanje u Španiju. Starijima od 18 godina dozvoljeno je da nose 200 cigara ili 100 sigariljosa ili 50 tompusa ili 250 gr duvana koji se uvija. Što se tiče alkohola, može se uneti samo jedan litar (preko 22% alkohola) ili dva litara (ispod 22% alkohola). Ukoliko vodite sa sobom kućnog ljubimca neophodan je pasoš ili potvrda veterinara, u zavisnosti od toga koja je životinja u pitanju. Vlasnici moraju da potvrde (u pisanoj formi, uključujući i verziju na španskom jeziku) da poseduju životinju najmanje tri meseca ili od dana njenog rođenja ukoliko ima manje od tri meseca. Neohodna je i potvrda da je životinja vakcinisana protiv besnila i da ima čip ili pečat.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Za nosioca putnog lista u tranzitu nije neophodna viza
Preporučuje se prilikom dolaska da kod sebe imate original pozivnog pisma ili rezervacije hotela.
Putni list je putna isprava koja se izdaje radi povratka u R. Srbiju u slučaju gubitka pasoša. Nosioci putnog lista koji avionom tranzitiraju kroz Švajcarsku ne mogu napuštati međunarodnu zonu aerodroma. „ ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Nosiocima biometrijskih pasoša R. Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Vize se pribavljaju u švajcarskoj ambasadi u Beogradu koja izdaje vize i za LIHTENŠTAJN. Vizu nije moguće pribaviti na graničnim prelazima. Snažno se preporučuje posedovanje polise putnog zdravstvenog osiguranja, s obzirom na veoma skupe lekarske usluge, a može se desiti i da potvrdu o osiguranju zatraže na uvid pogranični organi. U pogledu unošenja i iznošenja novca u gotovini, nema ograničenja, niti obaveze prijavljivanja, ali se zbog borbe protiv pranja novca na granici može vršiti kontrola porekla novca u slučaju da lice ima više od 10.000 franaka. Potrebno je, međutim imati dovoljno sredstava za boravak u Švajcarskoj, najmanje 150 franaka dnevno. U pogledu unošenja akciznih roba, lica starija od 17 godina mogu uneti 1 boks cigareta, ili 50 cigara ili 250 grama duvana, najviše 2 litra pića sa sadržajem alkohola do 15% i jedan litar pića sa sadržajem alkohola preko 15%. Sajt carine: www.ezv.admin.ch.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce biometrijskih pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Takođe, bezvizni režim važi samo za turistička putovanja. Rad na crno, pa tako i čuvanje dece uz novčanu nadoknadu, nisu dozvoljeni.
Za unošenje kućnih ljubimaca potrebna je veterinarska knjižica, odnosno „pasoš“ sa upisanim svim vakcinama.
Putem se, kolima, u Švajcarsku ulazi iz raznih pravaca i to, iz Italije, Nemačke, Austrije i Francuske i nisu stroge granične kontrole.
Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza osim ukoiko je u avionskom tranzitu i ne napoišta međunarodnu zonu aerodrome ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice. Od 12. novembra 2015. godine Švedska je uvela privremenu kontrolu kopnenih granica (drumski saobraćaj) sa Danskom. Nije poznato do kada će da traje ova mera. Nosiocima biometrijskih pasoša R.Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci. Bezvizni režim se ne odnosi na nosioce putnih isprava Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava. Viza se pribavlja u diplomatsko-konzularnom predstavništvu Švedske. Za putovanje u Švedsku postoji obaveza posedovanja polise zdravstvenog osiguranja i novčanog pokrića od 40 evra po danu boravka. Nisu potrebne vakcine. Napomena: zbog povećanog broja lica iz Srbije koja su zloupotrebila pravo na traženje azila u Švedskoj u protekle dve godine, uvedene su mere pojačane kontrole prilikom putovanja u Švedsku. Švedske vlasti od 01.05.2012. primenjuju Direktivu EU kojom se licima iz ove kategorije uvodi vremenska zabrana ulaska u Švedsku od jedne do pet godina. Takođe, Uredbom Vlade Republike Srbije od 02.06.2011. godine propisano je da policijski službenici granične policije R. Srbije mogu, prilikom putovanja naših državljana u inostranstvo, pored važećeg biometrijskog pasoša, tražiti na uvid i druga dokumenta: Državljani zemalja koje nisu članice EU bez plaćanja carine u Švedsku mogu uneti: Unos lekova za ličnu upotrebu obavezno se prijavljuje prilikom prelaska granice, uz prilaganje lekarskog nalaza i recepta. Treba imati u vidu da neki lekovi sadrže opijate, pa je njihov unos strogo regulisan (uz medicinsku dokumentaciju, zavisno od vrste, mogu se uneti u količini dovoljnoj za korišćenje do pet dana, odnosno do tri nedelje. Propisi vezani za uvoz i izvoz kućnih ljubimaca i lista potrebnih vakcina mogu se naći na sajtu Swedish Board of Agriculture.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* Napomena: *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava
Bliže informacije o uslovima za unošenje lekova namenjenih ličnoj upotrebi, kao i drugih ličnih predmeta mogu se naći na sajtu carine: www.tullverket.se . Za informacije o vrstama lekova treba kontaktirati Medical Products Agency: http://www.lakemedelsverket.se .
Više informacija o uslovima boravka u Švedskoj može se naći na internet stranici Migracionog zavoda www.migrationsverket.se.
Za ulazak u R. Tursku i boravak do 90 dana u periodu od 6 meseci, računajući od dana prvog ulaska, državljanima R.Srbije nije potrebna viza. Državljani R. Srbije koji žele da borave u R. Turskoj duže od 90 dana, zahtev za vizu mogu uputiti i on line, preko web site: www.visa.gov.tr . Od 01. januara 2015. godine strani državljani koji ulaze u R. Tursku potrebno je da poseduju pasoš čiji je rok važenja najmanje 60 dana duži od dana isteka vize ili dozvole boravka, odnosno dozvoljenog boravka bez vize (bezvizni boravak za naše građane je 90 dana u periodu od 6 meseci), što znači da rok važenja putne isprave mora biti najmanje 150 dana, tj. 6 meseci od dana ulaska u R. Tursku.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od 6 meseci računajući od dana prvog ulaska Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od 6 meseci računajući od dana prvog ulaska Napomena: Za nosioca putnog lista u tranzitu nije neophodna viza.
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE Za putovanje u Ukrajinu našim državljanima nije potrebna viza za boravak do 30 dana u periodu od 60 dana od dana prvog ulaska.Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 30 dana u periodu od 60 dana* Napomena: *Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza.
Obavezna je polisa zdravstvenog osiguranja putnika. Dokaz o vakcinisanju nije potreban.
U Ukrajinu se može unositi/iznositi novac u iznosu do 10 hiljada dolara.
Bez plaćanja dažbina dozvoljeno je uneti 1 l žestokog pića, 2 l vina, 5 l piva, 200 cigareta ili 50 cigara ili 250 g duvana, 500 ml toaletne vode ili 100 ml parfema, dva mobilna telefona, jednu video kameru, jedan foto-aparat, dva lap-top kompjutera.
Bez plaćanja uvoznih dažbina može se uneti robe u putničkom prometu u vrednosti od 1.000 evra na međunarodnom aerodromu, odnosno 500 evra (i težina ne sme da pređe 50 kg) na drumskim prelazima.
Unos lekova ograničen je na 5 kutija po osobi (osim za lekove koji sadrže narkotične i psihotropne supstance čiji je unos zabranjen). Ukoliko je za lečenje potrebno više od 5 kutija, potrebno je imati odgovarajuću lekarsku potvrdu.
Bliže informacije o carinskim propisima mogu se naći na sajtu www.customs.gov.ua.
Za unošenje lovačkog oružja i uvoz životinja i kućnih ljubimaca, neophodne su posebne dozvole.
Telefon pogranične policije na aerodromu u Kijevu je +38044/387-26-92, a Konzularnog odeljenja MIP Ukrajine na aerodromu u Kijevu je +38044/281-78-03.
Diplomatski i službeni pasoši: | Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* |
Obični pasoši i druge putne isprave: | Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci* |
Napomena: | *bezvizni režim se ne odnosi na nosioce pasoša Republike Srbije koje je izdalo MUP RS – Koordinaciona uprava |
Diplomatski i službeni pasoši: | Potrebna viza |
Obični pasoši i druge putne isprave: | Potrebna viza |
Napomena: | Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza |
Ovo se odnosi i na: britanske prekomorske teritorije – Angvila, Britanska arktička teritorija, Bermude, Teritorija Britanskog Indijskog okeana, Britanska Devičanska ostrva, Kajmanska ostrva, Foklandska ostrva, Gibraltar, Monserat, Sveta Jelena, Turks i Kaikos ostrva, Pitkarn ostrvo. |
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE
Prilikom ulaska u UK putničkim vozilima, odnosno kamionima preko kanala Lamanš (brodom ili tunelom) trebalo bi preduzeti ozbiljne mere predostrožnosti kako bi se sprečili pokušaji ilegalnih migranata da provalama u vozila na nezakonit način uđu u Veliku Britaniju. Propisana je odgovornost vlasnika, odnosno vozača motornih vozila, kao i transportnih kompanija kada su u pitanju teretna vozila i visoke novčane kazne, koje se kreću do 2.000,00 GBP za svakog pronađenog ilegalnog migranta.
Od 19.07.2013. godine, uslov za ulazak državljana R. Srbije u bilo koju članicu EU je da poseduju putnu ispravu koja je izdata u poslednjih deset godina i koja mora da važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije članice EU. Putnici koji ne ispunjavaju ove kriterijume biće vraćeni sa granice.
Ulazak u UK je moguć samo sa prethodno pribavljenom vizom. Vize ili turističke propusnice se ne mogu dobiti na graničnim prelazima.
Građanima Srbije potrebna je viza i prilikom tranzita, čak i kada ne prolaze kroz pasošku kontrolu, već odmah nastavljaju putovanje (Direct Airside Transit Visa). Izuzetak od obaveze pribavljanja tranzitne vize postoji za lica koja imaju sve potrebne dokumente, vizu za zemlju krajnje destinacije i nastavljaju putovanje vazdušnim putem u roku od 24 časa, i to samo ukoliko istovremeno poseduju i jedan od sledećih dokumenata: a) važeću vizu (uključujući i tranzitnu) za ulazak u Australiju, Kanadu, Novi Zeland ili SAD i važeću avionsku kartu za putovanje iz tih zemalja u druge zemlje; b) važeću avio kartu za putovanje preko UK na putu iz Australije, Kanade, Novog Zelanda ili SAD u drugu zemlju, ukoliko putnik u tranzitu ne prolazi preko UK više od šest meseci od datuma kada je poslednji put sa važećom vizom boravio u ovim zemljama (uključujući i tranzit); c) važeću Stalnu boravišnu kartu USA I-551 izdatu posle 21.04.1998; d) važeću Stalnu boravišnu kartu Kanade izdatu posle 28.06.2002; e) važeću jedinstvenu D vizu za ulazak u neku od zemalja EEZ; f) važeću jedinstvenu dozvolu boravka izdatu od zemlje EEZ; Za detalje pogledati: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/
Za ulazak u UK državljanima Srbije nije potreban dokaz o vakcinaciji.
Diskreciono je pravo imigracionog službenika UK da odbije ulazak u UK licu za koje ima razloga da sumnja da dolazi sa ciljem zbog koga mu je viza izdata.
Unošenje i iznošenje novca u gotovini do 10.000 evra ne podleže dokazivanju porekla, a uz dokaz o podizanju novca iz banke, moguće je nositi i veću količinu;
Unošenje akciznih roba dozvoljeno je do količine koja se razumno može smatrati da je za ličnu upotrebu (uobičajeno litar pića i boks cigareta). Unos mesa, mlečnih proizvoda i meda nije dozvoljen.
Unos oružja u UK moguć je samo radi učešća na takmičenjima i po prethodno pribavljenoj dozvoli policije, koju pribavlja organizator takmičenja.
Životinje koje se unose u UK moraju posedovati odgovarajući «pasoš», čip po ISO standardu (pets), ne smeju 6 meseci pre toga boraviti ni u jednoj od država izvan EU ili sa liste izuzetih zemalja, a ukoliko se leče od krpelja ili pantljičare potrebno je da su poslednju terapiju primile najkasnije 48 časova pre putovanja. Detaljnije informacije mogu se dobiti preko www.defra.gov.uk ili mailom helpline@defra.gsi.gov.uk Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli
Izvor informacija: Ministarstvo spoljnih poslova R.Srbije
NAPOMENE U VEZI PUTOVANjA U ŠENGENSKI PROSTOR:
Pogranični organi Vam, pored važećeg biometrijskog pasoša, na uvid mogu zatražiti i:
- odgovarajući novčani iznos koji odgovara planiranoj dužini boravka u šengenskom prostoru ili kreditnu karticu
- vaučer turističke agencije za turistička putovanja
- rezervaciju hotela ili potvrdu o privatnoj adresi na kojoj ćete boraviti,
- pozivno pismo (izjava državljanina ili lica sa odobrenim boravkom u nekoj od zemalja članica Šengenskog sporazuma), kada je reč o privatnoj poseti
- pozivno pismo firme, potvrda o učešću na seminaru, sajmu, kongresu i sl., ukoliko se radi o poslovnom putovanju
- mogu se zatražiti i drugi podaci koji se prilikom prelaska granice učine značajnim za potvrdu svrsishodnosti i opravdanosti putovanja.
Skrećemo pažnju da ulazak u šengenski prostor svakako neće biti odobren licima koja predstavljaju opasnost za javni red i mir, javno zdravlje i unutrašnju bezbednost, kao i licima koja se, po bilo kom osnovu nalaze na listama zabrane ulaska u neku od zemalja članica Šengenskog sporazuma.
0 коментара