Nacionalne avio-kompanije
Nacionalne avio-kompanije je status koji danas imaju aviokompanije sa najdužom tradicijom, sa imenom države u svom nazivu ili sa većinskim državnim kapitalom, što je i najčešći slučaj. Nacionalne avio-kompanije kao i sve ostale posluju na tržišnim principima ali za razliku od drugih imaju veću zaštitu i podršku države. Finansijska potpora ovim avio-kompanijama je zabranjena u EU zbog zaštite konkurencije.
Nacionalni avio prevoznici često formiraju mrežu linija ne samo na osnovu profita već i u skladu sa pojedinim nacionalnim interesima. One prema državi imaju i obavezu u slučaju vanrednih situacija ili služe za organizovanje sporadičnog čarter prevoza od državnog značaja.
Da li sve države imaju nacionalnu avio kompaniju ?
Mnoge države nemaju svoju nacionalnu avio-kompaniju ili ih imaju više. Sjedinjene Američke Države imaju nekoliko velikih avio-kompanija koje bi se mogle smatrati nacionalnima. American (nekada American Airlines) i Delta Air Lines su najbliži definiciji nacionalnih kompanija. Sa njima rame uz rame je i United. Slično je i u mnogo manjoj državi na Bliskom istoku. Ujedinjeni Arapski Emirati nemaju jednu nacionalnu avio-kompaniju već imaju nekoliko – svaki emirat ima svoju. Tako je Emirates, nacionalna avio-kompanija emirata Dubai. Etihad je nacionalna avio-kompanija emirata Abu Dabi. Air Arabia je iako lowcost, nezvanično i nacionalna avio-kompanija emirata Šardže.
Obrnuti slučaj je u skandinavskim zemljama gde je formirana jedna zajednička nadnacionalna avio-kompanija – SAS Scandinavian. Ona ima funkciju nacionalne avio-kompanije Norveške, Danske i Švedske.
Kina ima takođe specifičnu situaciju s obzirom da je dosta velika zemlja i da teritorijalno nije celovita. Tako pored kontinentalne Kine gde je Air China nacionalni avioprevoznik imamo i Hong Kong kao zasebnu teritoriju gde je Cathay Pacific nacionalni prevoznik ili Kineski Tajpej (Tajvan) gde je nacionalni avio-prevoznik China Airlines.
Mnogo je primera u kojima su države ostale bez svojih nacionalnih avio-prevoznika. Najupečatljiviji primer je iz našeg najbližeg okruženja. Bugarska je u procesu privatizacije ostala bez svog nacionalnog prevoznika – BALKAN, koji je bio poznat širom sveta. Dosta dugo ova država nije imala svoju avio-kompaniju, a od 2002. Bugarska ima novog nacionalnog avioprevoznika – Bulgaria Air.
U Grčkoj je nacionalna avio-kompanija doživljavala brojne transformacije. Prva i najveća bila je Olympic Airlines. Nakon što je bankrotirala, Vlada Grčke je formirala Olympic Airways. Kada se ponovila ista sudbina osnovan je Olympic Air, ali je sada ova kompanija nakon privatizacije izgubila sve atribute nacionalne. Ona je sada u privatnom vlasništvu i osim imena nema nikakvih dodirnih tačaka sa starom i širom sveta poznatom grčkom avio-kompanijom, a od 2014. godine je u sastavu veće grčke (privatne) avio-kompaije Aegean Airlines, koja se sada zajedno sa Olympic Airom, kao svojim brendom, smatra grčkim nacionalnim avio-prevoznikom.
Zbog svega toga možemo reći da danas naziv nacionalna avio-kompanija je relativan, te da se ne može primeniti striktno.
- Izgubljen ili oštećen prtljag
- Upotreba elektronskih uređaja tokom letenja
- Online registracija za let
- Prijava na let na šalteru aviokompanije
- Automatska registracija za let
- Izbor i rezervacija sedišta u avionu
- Prijava na let mobilnim telefonom (Mobile)
- Tipovi avionskih sedišta
- Registracija transfer putovanja
Napomena: putovanjeonline.com nije turistička agencija, ne prodaje aranžmane i druge usluge, već vam pomaže informacijama, savetima i predlozima, da sami organizujte svoje putovanje. Putovanjeonline.com je obezbedio konekcije na svetski poznate pretraživače – sajtove, preko kojih možete obaviti rezervacije avio karata, hotelskog smeštaja, aerodromskog transfera, iznajmiti automobil itd. Putovanjeonline.com ne može da utiče na rad pretraživača, te ne može biti odgovoran za njihov rad. Za tačnost podataka i odgovornost za izvršenu rezervaciju na pretraživačima, odgovorni su potpuno pretraživači, koji tu uslugu obezbeđuju.
0 коментара